YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den ilginç iddia: Abbas...
İsrailli Haaretz gazetesi, Obama ile görüşen Abbas'ın" Gazze'ye ugulanan ablukanın kalkmasına karşı olduğunu" söylediğini iddia etti.
İsrail'den ilginç iddia: Abbas...
13 Haziran 2010 / 10:32 Güncelleme: 13 Haziran 2010 / 10:39

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ABD Başkanı Barack Obama'ya "Hamas'ı güçlendireceği gerekçesiyle Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukanın kaldırılmasına karşı olduğunu söylediği" ileri sürüldü.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, Abbas'ın bu sözleri, Obama ile çarşamba akşamı Beyaz Saray'daki görüşmesinde dile getirdiğini iddia etti.

Gazetenin, Avrupalı diplomatlara dayandırdığı haberinde, Abbas'ın "Gazze Şeridi'ne sınır geçişlerinin açılması ve ablukanın kolaylaştırılmasına ihtiyaç bulunduğunu, ancak bunun Hamas'ı güçlendirmeyecek yollarla yapılması gerektiğini" söylediği kaydedildi.

Haberde, görüşmede Abbas'ın üzerinde durduğu noktalardan birinin, İsrail tarafından bölgeye denizden uygulanan ablukanın şu aşamada kaldırılmaması gerektiği olduğu belirtildi.

Avrupalı diplomatlara göre, Mısır da İsrail'e, ABD ile Avrupa Birliği ülkelerinin Gazze limanına gidip gelen gemileri incelemenin zorluğu nedeniyle deniz ablukasının kaldırılmasına karşı olduklarını net bir şekilde ifade etti.

İddia çerçevesinde Abbas, ablukanın hafifletilmesine yönelik uygulamaların çok dikkatli ve aşama aşama yapılmasını, bunun Hamas için bir zafer olarak algılanmasına meydan verilmemesini istedi.

Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin desteklenmesi, daha fazla mal ve ürün, insani yardımlar ile Gazze'nin yeniden imarı için inşaat malzemelerinin girişine izin verilmesi yönünde İsrail'e baskı yapılmasını isteyen Filistin lideri, bu yardımların kara ve deniz ablukasının kaldırılmasını içermeyen diğer yollarla yapılması gerektiğini belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Avrupa Birliği'nin Orta Doğu Temsilcisi Tony Blair ile cuma günü görüşmüş ve ikili, ablukanın nasıl yumuşatılacağı üzerinde yoğunlaşmıştı.

Bu toplantıda Netanyahu ve Blair'in ablukaya yönelik politikanın değiştirilmesi, ancak bunun dikkatli ve farklı bir şekilde yapılması gerektiği üzerinde mutabık oldukları belirtilmişti. Görüşmelerle ilgili bir kaynak, "Ablukanın yumuşatılmasına yönelik, Hamas'ın puan toplamasına neden olacak açıklamalardan kaçınılması gerektiği üzerinde görüş birliği içinde olunduğunu" dile getirmişti.
AA

ABBAS ÇIKSIN DÜNYAYA GÖRÜŞÜNÜ SÖYLESİN !
 // SÜLEYMAN
Bence dedirtiyorlar bu haber yanlı olarak israilin istediği gibi verilmiş....
13 Haziran 2010 14:30
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler