YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den Gazze'ye bir ksıtlama daha
İsrail yönetimi, Gazze Şeridi sahilindeki 6 millik balık avlama menzilini 3 mil'e indirdiği duyurdu.
İsrail'den Gazze'ye bir ksıtlama daha
06 Temmuz 2014 / 19:59 Güncelleme: 06 Temmuz 2014 / 20:03

Gazze'deki Tarım Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının, Gazzeli balıkçılara yeni bir kısıtlama getirdiğini duyurdu.

Açıklamada, alınan kararın, zaten zor durumda olan balıkçılar için "felaket" olduğu, belirlenen 3 mildeki avlanmayla balıkçıların kendi masraflarını dahi karşılayamayacakları belirtildi.

Kararın balıkçılık sektöründe çalışan binlerce kişiye darbe niteliğinde olduğu belirtilen açıklamada, 2012'de Filistin ve İsrail arasında avlanma sahası anlaşmasında arabuluculuk yapan Mısır'a, İsrail'e anlaşmaya riayet etmesi için baskıda bulunması çağrısı yapıldı.

AA'ya konuşan Filistin Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayyaş, "Bu karar Gazzeli balıkçıların durumunu daha da kötüleştirecektir" dedi. 1993 yılında Filistin ile İsrail arasında imzalanan Oslo anlaşmasında balık avlama menzilinin 20 Mil olduğunu hatırlatan Ayyaş, 4 bin balıkçının çalıştığı sektörden 50 bin Gazze'linin geçimini sağladığını hatırlattı.

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan Ablukayla Mücadele Halk Komitesi tarafından yapılan basın açıklamasında, kararın "toplu cezalandırma" ve Dördüncü Cenevre anlaşmasının ihlali olduğu kaydedildi.

BM'in hazırladığı rapora göre balıkçıların Gazze'deki en fakir sınıf arasına girdiğini hatırlatan Komite, uluslararası toplumdan İsrail'e ihlallerine son vermesi için baskı yapmaları çağrısında bulundu.

İsrail yönetiminin, 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin cesetlerinin bulunmasından sonra Filistinlilere karşı uyguladığı baskıları arttırdığı gözleniyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler