YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den Fransa'nın 'Mescidi-i Aksa önerisi'ne ret
İsrail'den Fransa'nın 'Mescidi-i Aksa önerisi'ne ret
18 Ekim 2015 20:58
İsrail Başbakanı Netanyahu, "Fransa'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'ndaki taslak önerisini kabul edemeyiz" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fransa'nın, "Mescid-i Aksa'ya uluslararası gözlemcilerin gönderilmesi" yönündeki önerisini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Netanyahu, haftalık kabine toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, "Fransa'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'ndaki taslak önerisini kabul edemeyiz. Bu taslakta Filistinlilerin kışkırtması ve terörizmi zikredilmiyor. Aynı zamanda Mescid-i Aksa'nın uluslararasılaştırılması çağrısında bulunuluyor" dedi.

"İsrail, Mescid-i Aksa'daki sorun değil, çözümdür" ifadesini kullanan Netanyahu, şunları kaydetti:

"Orta Doğu'nun dört bir yanında Müslüman militanların birbirlerinin camilerini nasıl havaya uçurduklarını görüyoruz. Bunu Nablus'taki Yahudilerin kutsal yeri Hz. Yusuf kabrinde de gördük. Aksa'daki kutsal mekanların koruyucusu, kefili İsrail'den başkası olamaz. Aksa'daki mevcut hukuki durumun ihlal edilmesi bizim bunu değiştirmemizden dolayı değil. Biz bir şeyi değiştirmedik. Son 15 yıldır ibadet etme düzeni ve ziyaretçilerin hakları değişmedi. Değişen tek şey, İsrail'deki İslami Hareket (1948 İslami Hareketi) ve Hamas tarafından finanse edilen İslamcı kabadayılardır. Bunlar camiye girerek patlayıcı yerleştirmeyi deniyor, Aksa'daki Yahudi ve Hristiyan ziyaretçilere saldırıyorlar. Aksa'nın hukuki yapısında değişen tek şey bu."

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, cuma günü New York'ta BM tarafından, Mescid-i Aksa'ya uluslararası gözlemcilerin gönderilmesi için öneri sunmuştu. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler