YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den flaş çağrı
İsrail'den flaş çağrı
09 Ağustos 2014 15:40
İsrail, BMGK'yı "Gazze Şeridi'nin silahsızlandırılması ve Hamas'ın terör örgütü olarak ilan edilmesi" yönünde karar almaya çağırdı

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor, BM Güvenlik  Konseyi'den (BMGK) "Gazze Şeridi'nin silahsızlandırılması ve Hamas'ın terör  örgütü olarak ilan edilmesi" yönünde karar alması çağrısında bulundu. 

İsrail radyosunda yayınlanan habere göre, Prosor, BMGK'yı, Gazze'nin  silahsızlandırılması ve Hamas'ın terör örgütü ilan edilmesini talep eden şikayet  mektubu gönderdi.

Prosor, mektubunda, "Hiç şüphe yok ki Hamas, üyelerine ve Gazze  halkına değer vermiyor. Buna karşı İsrail, ateşkes kapsamında sunulan tüm önerileri kabul etti" iddiasında bulundu. 

Saldırılar devam ettikçe...

İsrail'in şiddete son verilmesi konusunda endişeli olduğunu öne süren  Prosor, "Ancak İsrail, vatandaşları saldırılara maruz kaldıkça müzakereleri kabul  etmeyecek" ifadelerini kullandı. 

İsrail, 7 Temmuz'da Gazze'ye havadan, 17 Temmuz'da da karadan  saldırıya geçmişti. Yaklaşık bir ay devam eden saldırıların ardından Filistinli  gruplar ile İsrail arasında sağlanan 72 saatlik geçici ateşkes, dün 08.00  itibariyle sona ermişti. 
  
Mısır'da, söz konusu "geçici ateşkes" süresince "kalıcı" bir ateşkesin  sağlanması için İsrail ile Filistinli gruplar arasında müzakereler yapılmıştı.  Ancak şu ana kadar bir ilerleme kaydedilemedi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler