YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den flaş açıklama! "Çok sayıda ülke tanıyacak..."
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin yanı sıra birçok ülkenin büyükelçiliklerini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağını iddia etti.
İsrail'den flaş açıklama! "Çok sayıda ülke tanıyacak..."
07 Aralık 2017 / 11:26 Güncelleme: 07 Aralık 2017 / 14:04

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımaları için bazı ülkelerle yakın temasta olduklarını açıkladı.

Netanyahu'nun basın ofisinde yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlenen Dijital Diplomasi Konferansı'nda konuşan Başbakan Netanyahu, "Kudüs'ü başkent olarak tanımaları için bazı ülkelerle yakın temas içinde olduğumuzun müjdesini vermek istiyorum. ABD'nin büyükelçiliği taşındığında ve hatta öncesinde diğer birçok büyükelçilik Kudüs'e taşınmış olacak. Bunun zamanı da gelmişti artık." ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı konuşmasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma yönündeki açıklamasını tarihi olarak niteleyerek " Trump'a ve 22 yıl önce Kudüs'ün başkent olarak tanınmasının temelini atan ABD Kongresine teşekkür ediyorum." dedi. 

ABD Başkanı Trump, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

a
 // Altay
Temennin değil ama korkum bence de dünyada çok ülke tanıyacak. Hatta Türkiye bile tanır Ne var bu İsrail'de bilmem ama bildiğim bir şey var o da kimsenin hayır diyemediği. Örneğin mavi Marmara olayına Ne kadar direnebildik ? Sonunda neredeyse biz özür dilecektik. Siz milletin bağırıp çağırıp kendini parçalandığına bakmayın hepsi kuru sıkı. Adamlar İsrail'i kurduğunda zaten iş bitmiş Başkentin Kudüs'ün olup olmaması bir şey ifade etmiyor zaten işgal altında...
07 Aralık 2017 18:59
 // Kopekl dalmaya başladı
Kopekler sağa sola dalmaya başladı...
07 Aralık 2017 12:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler