YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den Filistinlilerin evlerinin yıkımına şartlı durdurma
İsrail'den Filistinlilerin evlerinin yıkımına şartlı durdurma
02 Mart 2016 20:51
İsrail, "ruhsatsız ev inşasına son verme" şartıyla Arap belediyeler ve yerel konseyler arasında anlaşma sağlanana dek Filistinlilere ait yaklaşık 50 bin evin yıkımını durduracak.

İsrail'in, "ruhsatsız ev inşasına son verme" şartıyla bakanlık ile Arap belediyeler ve yerel konseyler arasında anlaşma sağlanana dek Filistinlilere ait yaklaşık 50 bin evin yıkımını durduracağı bildirildi.

İsrail parlamentosu Knesset'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, İçişleri Bakanı Arye Deri, İçişleri ve Çevre Komitesi'nin toplantısında yaptığı konuşmada, "ruhsatsız ev inşasına son verme" şartıyla bakanlık ile Arap belediyeler ve yerel konseyleri arasında anlaşma sağlanana dek Filistinlilere ait yaklaşık 50 bin evin yıkımının durdurulacağını belirtti.

Deri, Arap belediye başkanlarının, devlet ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılacak binaların yıkımını durdurma kararına bağlı kaldığı sürece bu sorun çözülene dek ruhsatsız yeni bina inşasına başlamamayı kabul ettiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Deri, "Şu an ruhsatsız inşa edilen yaklaşık 50 bin ev var. Bunlar arasında haklarında yıkım kararı çıkanlar da var. Konuyu hukuki yönden çözmeye çalışıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Eymen Avde: İsrail'in bu kararını memnuniyetle karşılıyoruz

Öte yandan Knesset'te Birleşik Arap Listesi Başkanı Eymen Avde, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in bu kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, bunun yıkımların tamamen durdurulması yolunda önemli bir adım olduğunu kaydetti.

İsrail askerleri, zaman zaman Filistinlilere ait evleri, "ruhsatsız olduğu" gerekçesiyle buldozerlerle veya bombayla yıkıyor. Söz konusu uygulamanın hiçbir hukuki dayanağının olmadığını vurgulayan Filistinliler, bunun "İsrail'in yıldırma politikalarının parçası olduğunu" ifade ediyor.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) raporuna göre, İsrail 2015 yılı içinde Batı Şeria ve Kudüs'te Filistinlilere ait 539 ev ve tesisi yıkmıştı. Yıkımlar sonucu 742 Filistinli göç etmek zorunda kalırken, yıkımlardan olumsuz etkilenen toplam kişi sayısı 2 bin 600 olarak açıklanmıştı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler