YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den Filistinlilere "sosyal medya takibi"
İsrail'den Filistinlilere "sosyal medya takibi"
15 Mart 2016 14:42
İsrail hükümetinin, Filistinlilerin sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımları takip etmek için özel bir birim kurulması yönünde karar aldığı bildirildi.

İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, "İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan ve Adalet Bakanı Ayelet Şaked, sosyal paylaşım siteleri üzerinden tahrik olgusuna karşı özel bir ekip kurulmasını kararlaştırdı" denildi.

Birimin, İç Güvenlik ve Adalet bakanlıkları temsilcileri ile polis, ordu, iç istihbarat (Şabak) ve Başsavcılık çalışanlarından oluşacağı belirtildi.

Açıklamaya göre birimin ikili bir çalışma yapısı olacak. Emniyet güçlerinin yer alacağı bir ekibin, sitelerdeki paylaşımları ve "kışkırtma" eylemlerini takip edip, bu paylaşımların kaldırılması için Adalet Bakanlığı'na bildirimde bulunacağı kaydedildi. İç Güvenlik ve Adalet bakanlıkları ile emniyet teşkilatı temsilcilerinin bulunacağı diğer ekibin ise başka ülkelerdeki yasal mevzuatı karşılaştırıp "sosyal paylaşım sitelerinden kışkırtma" faaliyetlerine karşı İsrail'de uygulanacak yasal dayanağın hazırlık çalışmasını yapacağı bildirildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) bağlı Esir İşleri Yüksek Kurulu, İsrail yönetiminin, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da ekim ayından bu yana yaklaşık 150 Filistinliyi sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki paylaşımları nedeniyle gözaltına aldığını duyurmuştu.

Filistinli yetkililer, İsrail hükümetinin sosyal paylaşım sitelerini takip için polis teşkilatı içinde özel bir birim oluşturduğunu daha önce dile getirmiş, söz konusu sitelerde düşüncelerini ifade etmenin cezasının gözaltıyla sınırlı kalmadığını, İsrail'deki herhangi bir kurumda çalışanların işlerinden uzaklaştırılması yönünde de cezalar verildiğini ifade etmişti.

İsrail'in Filistinlilere saldırıları ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları nedeniyle Ekim 2015'ten bu yana bölgede gerginlik giderek artıyor. İsrail hükümeti, olayların, "sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan kışkırtma faaliyetlerinden" kaynaklandığını savunuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler