YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den Filistin'e iyi haber
İsrail'den Filistin'e iyi haber
16 Mayıs 2011 10:51
İsrail, Filistin yönetimine ait vergi gelirlerini serbest bırakma kararı aldı.

İsrail, El Fetih ile Hamas arasında uzlaşma anlaşmasının imzalanmasının ardından, "Hamas'ın eline geçebileceği" gerekçesiyle vermemeyi planladığı Filistin yönetimine ait vergi gelirlerini serbest bırakma kararı aldı.

Filistin basınına göre Filistin Başbakanlığından bir yetkili, yaklaşık 300 milyon İsrail şekeli (88 milyon dolar dolayında) tutarındaki vergi ve fonların bugün kendilerine aktarılmasının beklendiğini söyledi.

WAFA ajansı da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Ortadoğu Dörtlüsü'nün Özel Temsilcisi Tony Blair'in, dün gece Filistin Başbakanı Selam Feyyad'ı arayarak, "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun paranın transfer edilmesini onayladığı" konusunda bilgi verdiğini duyurdu.

İsrail'in "Yediler" olarak bilinen iç kabinesinin, dün gece yaptığı değerlendirmenin ardından paranın serbest bırakılmasını kararlaştırdığı, İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz'in de kararı doğruladığı belirtildi.

Steinitz, "Filistin tarafından paranın Hamas'a veya terörist uygulamalara gitmeyeceği yolunda doğrulama almalarının ardından, para transferine devam kararı aldıklarını" kaydetti. Steinitz, yine de önümüzdeki aylarda Hamas'ın Filistin hükümetinin bir parçası olması halinde, İsrail'in söz konusu gelirlerin transferini durdurma hakkını saklı tuttuğunu sözlerine ekledi.

AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail'e Filistinlilerin vergi gelirlerini serbest bırakma çağrısı yapmışlardı.

İsrail, başta gümrükler olmak üzere Filistinliler adına vergi gelirlerini topluyor ve rutin olarak her ay transfer ediyor. Söz konusu vergi gelir ve fonları, yılda yaklaşık 1-1,4 milyar dolar arasında bir gelir sağlıyor. Filistinli yetkililer, bu gelirleri başta kamu görevlilerinin ücretleri olmak üzere çeşitli kamu ödemelerinin finansmanında kullanıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler