YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den Erdoğan'a sert cevap
Lieberman: 'Erdoğan giderek Kaddafi'leşiyor'
İsrail'den Erdoğan'a sert cevap
06 Nisan 2010 / 13:34 Güncelleme: 06 Nisan 2010 / 13:35

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in Gazze ve Kudüs'e yönelik son eleştirilerinin ardından, Erdoğan'in "giderek, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye dönüştüğünü" söyledi. Lieberman'ın Erdoğan'a cevabı ilişkilerin bir kez daha gerileceğine işaret ediyor. İşte dünya basınında yankıları;

YNET NEWS: Liberman: "Erdoğan giderek Kaddafi'leşiyor"

İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesinin internet sitesinde yayımlanan röportajda Lieberman, "Erdoğan’ın yavaş yavaş Kaddafi veya Hugo Chavez’e dönüştüğüne inandığını" ifade etti.

Lieberman, "Bu onun seçimi, sorun Türkiye değil, Erdoğan" diye de ekledi. 

Haber sitesi, Lieberman'ın, İran'ın nükleer silah sahibi olmaya doğru ilerlemesine, Türkiye'den yönelen eleştirilere, Filistinlilerin bir devlet ilanı tehdidiyle karşı karşıya bulunulmasına ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Kudüs’teki inşaatların kontrol altında tutulmasını istemesine rağmen, "Lieberman’ın iyimserliğini koruduğunu" belirtti.

"Biz Firavun'u atlattık, bu dönemin de üstesinden geliriz" diye konuşan Lieberman, İsrail'in bağımsızlığı ve varlığını korumak için mücadele edenlerin bu baskılara da göğüs germesi gerektiğini ifade edip, "Başka bir seçenek yok" diye konuştu.

THE JERUSALEM POST: İsrail’den Erdoğan’a cevap: Chavez’e benzeme

İsrail’den Pazartesi gecesi yapılan açıklamada Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İsrail pahasına Arap dünyasıyla bütünleşmeye çalıştığı ifade edildi. Açıklamada Erdoğan’a “Hugo Chavez gibi radikal bir lider olmaması” tavsiye edildi.

Bir Dışişleri  yetkilisinin ağzından yapılan açıklamada İsrail’in Türkiye dahil hiçbir ülkeyle sorun çıkarma peşinde olmadığı ancak Erdoğan’ın İsrail pahasına Türkiye’yi Arap dünyasıyla bütünleştirmek istediği izleniminin yaratıldığı ifade edildi.

Yetkili, “Kendisine hem Müslüman hem de Batı dünyasıyla bütünleşmek için daha yaratıcı bir yol bulmasını ve Hugo Chavez gibi radikal bir lidere dönüşmemesini öneriyoruz” dedi. Açıklamada ayrıca İsrail’in Erdoğan’ın Müslümanlarla ilgili kaygılı ifadelerinin ardından teröristlerce öldürülen masum Pakistanlılar ve Iraklılar için de üzüntüsünü ifade etmesini beklediği belirtildi.

İsrail’in açıklaması Erdoğan’ın dün yaptığı, “İslam dünyasının ya da Kudüs’ün sorunlarına kayıtsız kalamayız. Araplar ve Türkler kardeştir, aynı değerleri taşıyoruz. Gazze’deki çocuk katlini arkamıza yaslanıp izleyemeyiz” açıklamasının ardından geldi...

Hürriyet

T.C.BAŞBAKANIDIR DEVLETİ ADINA KONUŞUYOR.
 // İBRAHİM
İsrail dışişleri bakanı Liebarman'a:Sn.Başbakanımızı o şom ağzınıza almakla haddinizi aşmış ve çok basit olduğunuzu ispatlamışşınız.Size o taktir hakkını kim verdiki ABD nin düşmanı kişilere benzeterek yalakalık yapıp güya bir taşla iki kuş vurmuşsunuz.Bahsettiğiniz kişiler sizlerden çok daha kişilikli ve katilde değiller,benzetme yaparken aynaya bakmış efendinize yaranmışsınız.Bu dökülen kanların hesabı sizden er veya geç sorulacak cevabınız...
06 Nisan 2010 15:02
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler