YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den darbeci Sisi'ye övgü dolu sözler
İsrail'den darbeci Sisi'ye övgü dolu sözler
24 Şubat 2016 08:21
İsrail'in Kahire Büyükelçisi Haim Koren, ülkesinin, bölgenin ve ülkesinin istikrarını isteyen açık görüşlü biri olduğu için Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye saygı duyduğunu belirtti.

Büyükelçiliğin sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından açıklama yapan Koren, Mısır ile İsrail'in yanı sıra Suudi Arabistan, Ürdün ve Körfez ülkeleri gibi tüm Arap dünyasının ortak çıkarları gölgesindeKahire ve Tel Aviv arasındaki işbirliğinin güzel bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

Koren, "İsrail, bölgenin ve ülkesinin istikrarını isteyen açık görüşlü bir cumhurbaşkanı olduğu için Sisi'ye saygı duyuyor. Ayrıca Sisi, Ortadoğu'da değişen göstergelerin idrakinde ve Mısır ile İsrail'in geçtiği süreci anlıyor" ifadelerini kullandı.

Mısır ile İsrail arasında 36 yıldır barışın hakim olduğunu ve iki iyi komşu ülke olduklarını ispat edebileceklerini vurgulayan Kohen, şunları bildirdi:

"İki ülke olarak sadece güvenlik konusunda işbirliği değil kültürel faaliyetlerin yanı sıra ekonomi ve Mısırlı iş adamlarıyla yatırım ilişkileri kurmalıyız. Bu fikri, okullarda küçük yaştan itibaren işlemek gerekiyor. Ayrıca Camp David Sözleşmesini öğretmeli. Zaman değişti ve liderler de yeni çağa uyum sağlamaları için kendilerini değiştirmeli."

Mısır'da, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in yargılanmasını isteyen göstericilerin 9 Eylül 2011'de düzenlediği baskının ardından kapatılan İsrail'in Kahire Büyükelçiliği, dört yıl aradan sonra 9 Eylül 2015'te yeniden açılmıştı.

 

AA

 // Mehmet
Tabiki övecekler. Sisi denen hilkat garibesi aşağılık mahlukat sadık bir yahudi.köpeği...
24 Şubat 2016 08:46
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler