YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den bir akıl almaz iddia daha!
İsrail ordusu, Batı Şeria'da mayıs ayından beri gözaltında bulunan ve bazıları tutuklanan Hamas üyelerinin Filistin yönetimine karşı darbe hazırlığı içinde olduğunu iddia etti.
İsrail'den bir akıl almaz iddia daha!
19 Ağustos 2014 / 07:09 Güncelleme: 19 Ağustos 2014 / 07:12

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusu ve İsrail güvenlik ajansı tarafından, 3 aydır Kudüs ve Batı Şeria bölgesinde Hamas'ın altyapı uzantılarını ortaya çıkarmak için bazı operasyonlar yürütüldüğü bildirildi.

Operasyonlarda, İsrail içinde terör faaliyetlerinde bulunmaya hazırlanan ve yurt dışından bir Hamas üyesi tarafından yönetilen bir yapılanmanın oluşturulduğunun anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, bu yapılanmanın amacının, bölgede güvenlik ve istikrarı zayıflatmak ve nihai olarak Filistin yönetimini devirip Batı Şeria'yı kontrol altına almak olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, "Söz konusu yapılanma Hamas'a bağlı olarak inşa edildi. Ürdün'de yeteneklerini geliştirip üyelerinin sahadaki faaliyet alanlarında kullanmak üzere 2 milyon dolardan fazla kaynak kuryelerle transferi gerçekleştirildi. Para, silah alımı, karargah finansmanı ve para dolaşım ağının gizlenmesi için kullanıldı" iddiasında bulunuldu.

Bu çerçevede yürütülen operasyonlar sırasında 93 Hamas üyesinin tutuklandığı, 46 Hamas üyesinin soruşturmanın ileri aşaması için gözaltında tutulduğu, 600 bin İsrail Şekeli (173 bin dolar), 24 saldırı tüfeği, 6 tabanca, 7 roketatar ve mühimmatına da el konulduğu bildirildi.

Açıklamada, Batı Şeria'dan sorumlu Tuğgeneral Tamir Yadi'nin, "İsrail ordusu teröre karşı anlamlı bir adım attı, 3 çocuğu kaçırarak öldürmekten sorumlu olanların evlerini yıktı. Bu görev terör içinde yer almak isteyenlere karşı birkaç ciddi mesaj gönderdi. Bu tür olaylar cezasız ve doğrudan bir misilleme olmadan kalmayacak. Bu tür olaylarda teröre karşı caydırıcı olmak için tüm kaynaklarımızı kullanmaya devam edeceğiz. Batı Şeria'da İsrail ordusu, istihbarat ve diğer güvenlik birimleri ile terör altyapısına karşı operasyonlarına devam edecektir" ifadesine de yer verildi.

Hamas'tan yalanlama geldi

İsrail'in, geçen mayısda Batı Şeria'da gözaltına alınan 93 Hamas mensubunun '' Filistin yönetimine karşı darbe yapmayı ve Tel Aviv'deki İsrail hedeflerine saldırı düzenlemeyi planladığını" şeklindeki iddiası Hamas tarafından yalanlandı.Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, iddiaların incelenmesi talimatı verdi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Ramallah'taki Hamas yetkilisi, İsrail'in iddialarını "saçmalık" olarak nitelendirdi. "İsrail'in bu tür açıklamalarla Filistinli gruplar arasındaki mevcut birliği bozmaya çalıştığını" ifade eden yetkili, "Filistinliler arasında ayrılık tohumları ekmek için İsrail'in başvurduğu beyhude çabalarından olan bu iddialar, sadece Kahire'de müzakereleri yürüten Filistinli grupların birliğini bozmayı hedefliyor" dedi.

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail'in iddialarının izlenmesi talimatı verdiği belirtildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Abbas'ın söz konusu iddiaların incelenmesi için ilgili birimlere talimat verdiği kaydedildi.

Haberde, Abbas'ın "Gazze saldırılarının yaşandığı, ulusal uzlaşı hükümetinin varlığındaki bir dönemden geçiyoruz. Bu yeni iddialar, Filistin halkının birliği ve geleceği için tehlike teşkil ediyor" şeklindeki ifadelerine yer verildi.

İsrail yönetimi, geçen mayısda Batı Şeria'da gözaltına alınan 93 Hamas mensubunun "Filistin yönetimine karşı darbe yapmayı ve Tel Aviv'deki İsrail hedeflerine saldırı düzenlemeyi planladığını" ileri sürmüştü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler