YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den açıklama...
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gajar köyünü boşaltmayı düşündüklerini ancak Hizbullah'ın boşluktan yararlanarak oraya yerleşmesini istemediklerini söyledi...
İsrail'den açıklama...
23 Kasım 2010 / 07:41 Güncelleme: 23 Kasım 2010 / 07:44

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail güvenlik kabinesinin, İsrail ile Lübnan sınırındaki Gajar köyünü Lübnanlı Şii Hizbullah Hareketinin eline bırakmak istemediğini duyurdu.

Netanyahu yaptığı açıklamada, ''Gajar köyünün kuzeyini boşaltma niyetindeyiz, ama aynı zamanda çekilirken, Hizbullah'ın boşluktan yararlanıp oraya yerleşmesini engelleyecek bir sistem kurma niyetindeyiz'' diye konuştu. Netanyahu, ''Daha bir çözüme tam varamadık'' dedi.

İsrail güvenlik kabinesi dün, İsrail ile Lübnan sınırındaki Gajar köyünün kuzeyinden tek taraflı çekilme planını onaylamıştı. Netanyahu açıklamasında, İsrail'in, Gajar köyünün kuzeyinden tek taraflı çekilme kararında, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini'nin sarfettiği arabuluculuk çabalarının büyük rol oynadığının altını çizdi. Franco Frattini, İsrail-Filistin barış görüşmelerini desteklemek amacıyla 4 günlük bir ziyaret için İsrail'de bulunuyor.

İsrail, Gajar'ı 1967 yılında Golan Tepeleri ile birlikte işgal etmiş ve sonra topraklarına katmıştı. 2000 yılında, İsrail ordusunun güney Lübnan'dan çekilmesiyle BM, İsrail-Lübnan sınırını köyün ortasından geçirecek şekilde belirlemişti. 2006 yılında Hizbullah ile bir ay süren savaştan sonra İsrail, köyün kuzeyini güvenlik gerekçesiyle yeniden işgal etmişti. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler