YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail‘den ABD‘ye nükleer sabotaj!
İsrail‘den ABD‘ye nükleer sabotaj!
20 Şubat 2015 07:23
Obama hükümeti, İran ile yapılan müzakerelerde İsrail'in özellikle spesifik konularda cımbızlama yaptığını ve ABD’nin pozisyonunu saptırdığını ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest'e günlük basın brifinginde, Obama yönetiminin İran ile yürütülen nükleer müzakerelerde İsrail'e kısıtlı bilgi verip vermediği soruldu. Tahran yönetimiyle süregelen nükleer görüşmelere ilişkin ABD'nin İsrail ile artık bilgi paylaşımında bulunmadığına dair medyada bazı haberlerin yer aldığını gördüklerini belirten Earnest, "Bunlar apaçık doğru değil" ifadesini kullandı. Earnest, ABD'nin ulusal güvenlik yetkililerinin İsrailli mevkidaşlarıyla devam eden yakın iletişimini ve koordinasyonunu kanıtlayan son haftalarda yapılan birçok görüşmenin bulunduğunu hatırlatarak, İsrail'i, ABD'nin pozisyonunu saptırmakla suçladı.

Kamuoyunu yanıltıyor

Earnest, "ABD'nin bu anlaşmayı kamuoyunda müzakere etme durumunda olmayacağı noktasında net olduk, özellikle spesifik bilgilerin cımbızlanma eyleminin devam ettiğini ve bu bilgileri bağlamı dışında kullanarak ABD'nin müzakerelerdeki pozisyonunun saptırıldığını gördüğümüzde" diye konuştu. Earnest, 'saptırmanın' ve 'cımbızlamanın' İsrailliler tarafından mı yapıldığının sorulması üzerine, "Hiç şüpheniz olmasın ki İsraillilerin, bizim görüşmelerdeki pozisyonumuzu tanımlamaya ilişkin söyledikleri doğru değil. Bundan şüpheniz olmasın" dedi.

'5+1 tehlikesine karşı her şeyi yaparım'

İran'ın nükleer programına ilişkin, İran ile 5+1 ülkeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya arasında yürütülen müzakerelerde, mart ayının sonuna kadar siyasi bir anlaşma sağlanması planlanıyor. İsrail tarafında ise Başbakan Binyamin Netanyahu, müzakerelerden 'tehlikeli bir anlaşmanın' çıkmasını engellemek için her şeyi yapacağını ifade ediyor. 

 

AKŞAM

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler