YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den 10 bin Filistinli çocuğa...
Filistin'de yıllardır zulüm ve baskısını sürdüren İsrail, Batı Şeria ve Gazze başta olmak üzere tüm Filistin'de gözaltlarına devam ediyor. İsrail'in 2000 yılından bu yana Batı Şeria ve Kudüs'te 10 bin Filistinli çocuğu gözaltına aldığı ortaya çıktı.
İsrail'den 10 bin Filistinli çocuğa...
19 Kasım 2014 / 15:05 Güncelleme: 19 Kasım 2014 / 15:09

Gözaltına alınan çocukların bir çoğu İsrail askerleri tarafından işkenceye maruz kalıyor ve psikolojik travmalar geçiriyor.

İsrail askerlerinin, 2000 yılından bu yana Batı Şeria ve Kudüs'te 18 yaş altı 10 bin Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi. 

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı Esir İşleri Yüksek Kurulu Başkanı İsa Karaki, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin BM tarafından benimsenmesinin yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in çocuk yaştaki Filistinlileri de gözaltına aldığını, aşağılama ve işkence gibi uygulamalarla söz konusu sözleşmeyi ihlal ettiğini ve adil yargılamalar gerçekleştirmediğini belirtti.

Haziran ayından bu yana yaklaşık 3 bin Filistinlinin gözaltına alındığını ifade eden Karaki, gözaltındaki çocukların yüzde 95'inin sorgu ve tutukluluk dönemlerinde işkenceye maruz kaldığını, halihazırda 300 çocuğun hapiste olduğunu kaydetti.İsrail tarafından konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7 binden fazla Filistinli tutuklunun bulunduğunu açıklamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler