YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'de Netanyahu ve Herzog koalisyonun başını çekecek
İsrail’de dün yapılan genel seçimlerde, Başbakan Netanyahu kıl payı farkla öne geçerek zaferini ilan etti.
İsrail'de Netanyahu ve Herzog koalisyonun başını çekecek
18 Mart 2015 / 00:30 Güncelleme: 18 Mart 2015 / 07:44

Seçimde Birleşik Arap Listesi, üçüncü güç olurken, İsrail'de aşırı sağcı bir koalisyon hükümetinin kurulması bekleniyor.

İsrail'de dün yaklaşık 6 milyon seçmenin yüzde 67.38’i genel seçimler için sandık başına gitti. 10 bin 372 sandıkta 07.00'de başlayan oy verme işlemleri 22.00’de bitti.

İsrail televizyonu Kanal 2 tarafından yayımlanan sandık çıkış anketlerine göre, 120 üyeli İsrail meclisi Knesset’te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 'Likud Partisi' 28, İzak Herzog'un başında olduğu 'Siyonist Birlik' 27 sandalyeye sahip olacak. Kanal10’un anketindeyse, Likud ve Siyonist Birlik 27'şer sandalye sahip olacağı görülüyor.

secim.jpg

Araplar üçüncü güç

İsrail seçimlerinde dikkat çeken bir diğer detaysa, İsrail Komünist Partisi’nin yanı sıra bazı Filistinli parti ve siyasetçilerin desteğini alan Birleşik Arap Listesi’nin üçüncülüğe oturması oldu. Kanal 10'un anketine göre, Knesset’teki dağılım şöyle: Siyonist Birlik (27), Likud (27), Birleşik Arap Listesi (13), Yeş Atid (11), Kulanu (10), HaBayit HaYehudi (8), Şas (7), Birleşik Tora Yahudiliği (7), Yisrael Beitenu (5), Meretz (5). İsrail nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini Filistinliler oluşturuyor.

Netanyahu'dan ilk açıklama

İsrail Başbakanı ve Likud lideri Binyamin Netanyahu, "Şimdi bizi, tüm halkımızın güvenliğini tesis edecek bir koalisyon kurma görevi bekliyor" dedi.

Partisinin Tel Aviv'deki genel merkezi önünde toplanan destekçilerine seslenen Netanyahu, "Tüm ihtimallere rağmen, Likud adına büyük bir zafer kazandık. İyiyle kötüyü ayırt edebilen İsrail halkıyla gurur duyuyorum. Şimdi bizi, tüm halkımızın güvenliğini tesis edecek bir koalisyon kurma görevi bekliyor" diye konuştu.

Güvenliğin herkes için önemli olduğuna değinen Netanyahu, "Hepiniz benim için önemlisiniz" ifadesini kullandı. Netanyahu ayrıca, "konut fiyatlarını düşürme" ve "halkın yaşam masraflarını azaltma" sözü verdi.

İzak Herzog: "Sıradışı bir başarı"

"Siyonist Birlik" lideri İzak Herzog, partisinin seçim çıkış anket sonuçlarını, "sıradışı bir başarı" olarak nitelendirdi. Tel Aviv'deki parti merkezi önünde toplanan destekçilerine seslenen Herzog, "İzak Rabin'in 1992'deki seçim sonuçlarından beri böyle sıra dışı bir başarı elde edememiştik. Tzipi Livni'nin cesur ortaklığı olmasaydı bu başarıyı elde edemezdik" dedi.

Sonuçların kendilerini iktidara taşıyacağına inandığını söyleyen Herzog, "Herşey çok açık. Tüm partilerin liderleriyle görüştüm. Kesin sonuçları bilmiyoruz ancak sosyo-ekonomik bir koalisyon oluşturmak için elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

Herzog, ayrıca daha küçük partileri de kendi çatısı altında toplanmaya davet etti.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler