YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'de hükümet krizi çıktı
Başbakan Binyamin Netanyahu'nun aşın sağcı Lieberman'a çok fazla prim verdiğini iddia eden işçi Partili Bakan Ben-Eliezer, hükümetten çekilebileceklerini açıkladı...
İsrail'de hükümet krizi çıktı
03 Ocak 2011 / 07:21 Güncelleme: 03 Ocak 2011 / 07:24

İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, Filistinliler ile barış görüşmelerinde bir ilerleme olmazsa, İşçi Partisinin hükümetten çekilebileceği uyarısında bulundu. Ben Eliezer, İşçi Partili bakanların toplantısında yaptığı açıklamada, herhangi bir ültimatom verme gibi bir niyetinin olmadığını, ancak barış sürecinde kendilerini memnun edecek bir gelişme olmaması halinde, İşçi Partisi olarak nisan ayında koalisyondan aynlabileceklerini söyledi. Toplantıda, partinin lideri ve Savunma Bakanı Ehud Barak hakkında da eleştiriler yapıldı. İşçi Partili bakanlardan Avişay Braverman, Barak'a yönelik olarak "Amerikalılar için bir arabulucu olarak hizmet etmek üzere çizdi- İşçi Partili Bakan Ben-Eliezer ğiniz hatalı strateji başarısızlıkla sona erdi" derken, sadece barış sürecinin yok olmakla kalmayıp güvenlik konusunda da darbe aldıklarını ifade etti.

Filistinlilerle barışmalıyız

Braverman, Barak'ın İşçi Partisinin kongresini bir an önce toplayıp Netanyahüya, "Ya Filistinliler ile doğrudan görüşmelerin başlatılmasını ya da İşçi Partisinin koalisyondan çekileceğini belirten bir ültimatom yayımlamasını" istedi. Braverman, artık ayağa kalkıp net bir açıklama yapmanın zamanının geldiğini belirterek Netanyahu'nun başkanlığı altındaki hükümetin aşın sağcı bir iktidar haline geldiğini, izledikleri stratejinin de İsrail'in dünya ülkelerinden izole edilmesine yol açtığını kaydetti.

Yıkım süreci başladı

İşçi Partili bakanlardan İzak Herzog da halihazırdaki krizi "siyasi yıkım süreci" olarak adlandırdı. "Netanyahu, hükümetinin tehlike altında olduğunu anlamalıdır" diye konuşan Herzog, İşçi Partisi 1 kongresinin toplanmasına yönelik çabaların sürmesini talep etti. Öte yandan, Haaretz gazetesi de ABD'nin, Savunma Bakanı Ehud Barak'tan şikayetçi olduğunu ve Amerikalı yetkililerin Barak'ın kendilerini aldattığını düşündüklerini yazdı. Haaretz'in haberinde, üst düzey danışmanlara dayanılarak ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile ABD Başkanı Barack Obama'nın, Barak'ın, 1,5 yıldır Filistinliler ile bir barış anlaşması konusunda Netanyahu'yu ikna edebileceği yolundaki söylemleriyle, kendilerini yanılttığını düşündükleri belirtildi. Washington'ın, İsrail ile Filistinliler arasında barış sürecinin yeniden başlatılmasına yönelik çabalarının önümüzdeki günlerde yeniden başlayacağı belirtilirken, beklentilerinse çok düşük olduğuna dikkat çekiliyor. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler