YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'de "Bağımsızlık Günü" kutlamaları
İsrail'de "Bağımsızlık Günü" kutlamaları
23 Nisan 2015 10:28
İsrail, kuruluşunun 67'inci yıl dönümünü kutluyor

İsrail'in kuruluşunun 67'inci yıl dönümü ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Ülke genelinde sirenlerin çalması ve Kudüs'te havai fişek atışları ile başlayan kutlamalar gün boyu sürecek.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in residansında düzenlenecek resmi kutlama törenine Başbakan Binyamin Netanyahu, Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ve 120 asker ile diğer davetlilerin katılacağı belirtildi.

-Filistinlilerin yarıdan fazlası vatanlarından sürüldü-

Filistinliler, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve kendilerinin zorunlu göçe tabi tutulmasını Nakba (Büyük Felaket) olarak anıyor. BM'nin 1950 yılında yayımladığı rapora göre, dönemin Filistin nüfusunun yarıdan fazlası (957 bin kişi) vatanını terk etmek zorunda kalarak sığınmacı konumuna düştü.

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, tarihi Filistin topraklarının yüzde 85'i İsrail'in kontrolünde bulunuyor. Filistin halkı ise topraklarının ancak yüzde 15'ini kullanabiliyor. İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da da Yahudi yerleşim yeri inşaatlarına devam ediyor. İsrail güçleri, Batı Şeria'nın çeşitli kentleri ile Doğu Kudüs'te sık sık baskınlar düzenleyerek, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler