YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'de 26 kişi gözaltına alındı
İsrail'de 26 kişi gözaltına alındı
02 Mart 2015 21:18
İsrail'in, "Gazze sınırına yasa dışı mal sokmak ve Hamas'ın askeri gücünü artırmak" iddiasıyla aralarında kendi vatandaşlarının da olduğu 26 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Hamas tarafından yönetilen ve İsrail'den Gazze'ye kaçak mal soktukları öne sürülen 26 kişi gözaltına alındı. Söz konusu kişiler arasında İsrail vatandaşlarının da bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, "Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye kaçak sokulan mallar, Hamas'ın askeri altyapısını güçlendirmeyi hedeflemektedir. Operasyon kapsamında tırlara ve büyük miktarda kaçırılmaya hazırlanılan mala el konulmuştur" denildi.

Gazze, İsrail'in uyguladığı ambargo nedeniyle "adeta açık hava hapishanesi"ne dönüşürken, geçen yaz gerçekleştirilen saldırılarda büyük yıkıma maruz kalmıştı.

İsrail'in, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 2 binden fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce bina yıkılmış veya hasar görmüştü. İsrail tarafında ise 66 asker, 4 sivil ve yabancı uyruklu işçi olmak üzere 71 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler