YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'de 1 Filistinli silahla yaralandı
İsrail'de 1 Filistinli silahla yaralandı
29 Aralık 2014 00:44
İsrail'de, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi tarafından açılan ateş sonucu "1948 Arapları"ndan bir Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Kudüs Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Luba es-Semri yaptığı yazılı açıklamada, "Kimliği belirsiz bir kişinin açtığı ateş sonucu Celculiye beldesinden 30 yaşlarında Arap bir genç yaralandı" ifadesine yer verdi.

Açıklamada, İsrail'de yaşayan Filistinli gencin, Kefar Saba kentindeki Meir Hastanesine kaldırıldığı ve polisin saldırganın yakalanması için çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

İsrail, 1948 savaşından sonra Birleşmiş Milletler'in Filistin topraklarını iki toplum arasında paylaştıran taksim planında elde ettiğinden fazlasıyla devletin kuruluşunu ilan ederken, bölgedeki Arapları da zorunlu göçe tabi tuttu. Gerek savaşın yarattığı olumsuz koşullar gerek İsrail'in savaş öncesinde ve sonrasında uyguladığı politikalarla özellikle Hayfa, Akra, Tiberiyas, Bet Şean gibi şehirlerde Arap nüfusun yüzde doksanı topraklarını terk etmek zorunda kalmıştı. Bölgedeki yerlerini terk etmeyen Filistinliler, 1948 Arap'ı olarak anılıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler