YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail yıkıyor dünya seyrediyor
İsrail yıkıyor dünya seyrediyor
11 Ağustos 2015 11:04
İsrail askerleri, Filistinlilere ait bir evi daha “izinsiz yapıldığı” bahanesiyle yıktı. Filistinlilere ait 60 evin daha aynı gerekçelerle yıkılacağı bildirildi.

ABD ve Batı beslemesi işgalci-terörist devlet İsrail’in Filistin halkı üzerinde estirdiği baskı ve zorbalıklar sürüyor. İşgal gücü askerlerinin, dün de Batı Yaka’nın Selfit kentinde Filistinlinlilere ait bir evi “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktığı bildirildi. 

İSRAİL ASKERLERİ BULDOZERLERLE YIKTI

Yıkılan evin sahibi Adnan Abdullah , İsrail askerlerinin Selfit kentinin Deyr Ballut beldesine dün sabah saatlerinde buldozerlerle girdiğini ve “izinsiz yapıldığı” gerekçesiyle evini yıkmaya başladıklarını belirtti. Ailesiyle yaşadığı evin 12 yıl önce inşa edildiğini ifade eden Abdullah, söz konusu yıkım kararının kendilerine 3 yıl önce bildirildiğini kaydetti. 

60 EVE DAHA YIKIM TEBLİGATI

İsrail Sivil İdaresi’nin, Deyr Ballut beldesinde yaklaşık 60 evin aynı gerekçeyle yıkılacağını bildirdiği kaydedildi. Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde Batı Yaka; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e, yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilirken, yüzde 61’ini kapsayan “C bölgesi”nin “idare ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı.

FİLİSTİNLİLERE YÖNELİK İHLALLER 11 BİNİ AŞTI

Öte yandan Arap Birliği, ocak ayından bu yana Yahudi yerleşimciler tarafından Filistinlilere yönelik gerçekleştirilen ihlallerin 11 bini aştığını bildirdi. Arap Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri, özellikle de bir grup yerleşimcinin Mescid-i Aksa’da İsrail bayrağını kaldırmasından beri daha önce benzeri yaşanmamış şekilde arttı. Bu durum tüm bölgeyi altına alacak bir felakete yol açabilir” uyarısında bulunuldu.

AÇLIK GREVİNE KATILAN FİLİSTİNLİ SAYISI 180'E ULAŞTI

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail hapishanelerinde ihlallere maruz kalınmasına tepki göstermek için açlık grevi başlatan Filistinli tutuklulara yeni bir grubun katıldığını belirttiği açıklamasında, “Açlık grevini başlatan tutukluların sayısı 180’e ulaştı ve bu sayı gittikçe de artıyor” denildi.

Cemiyetten yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Nefha Hapishanesi idaresi ile Filistinli tutuklular arasındaki diyaloğun başarısız kaldığı, idarenin tutukluların taleplerini kabul etmediği ve daha sert cevap verdiği ifade edildi. Bu arada İsrail’deki bir hapishanede açlık grevi yapan Filistinli tutuklu Muhammed Allan’ın, zorla gıda verilme operasyonu için yoğun bakıma alındığı bildirildi. Öte andan Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin’in, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutukluların “zorla beslenmeye” karşı direnmelerinin “caiz” olduğu yönünde fetva verdiği belirtildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler