YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail yenilgiyi çocuklarla örtüyor!
İsrail yenilgiyi çocuklarla örtüyor!
01 Ağustos 2014 19:45
SDE Başkanı Prof. Birol Akgün, İsrail’in son Gazze saldırısında tarihinin en büyük askeri kaybını verdiğini söyledi. Prof. Akgün’e göre bu kadar ağır kaybı ‘örtmek’ isteyen İsrail çocukları ve sivilleri katlediyor.

İsrail’in 7 Temmuz’dan beri sürdürdüğü Gazze saldırılarında bugüne kadarki en saldırgan tutumunu takınıyor. 31 Temmuz’a değin çoğu çocuk olmak üzere bin 359 Filistinli’nin yaşamını yitirdiği saldırıların çok kanlı olmasının İsrail’in Hamas karşısında verdiği 110’u aşkın son derece eğitimli komando kaybı olduğunu belirten Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkanı Filistin uzmanı Prof. Birol Akgün, “İsrail, kendi ölülerini gizlemek için çocuk kanını kullanıyor. Çocuk cesetleri haber olunca ölen İsrailli askerleri kimse konuşmuyor” dedi.

Hamas’a göre 110 asker

Akgün, Hamas karşısında tahmin ettiğinden büyük bir direnişle karşılaşıp, tünelleri yok edemediği gibi 110’dan fazla askerini kaybederek büyük moral bozukluğu yaşayan İsrail’in hedef değiştirdiğini söyledi. Gazze’ye yönelik stratejinin milimetre bile olsa yeni yerleşim yerlerini elde etmek olduğunu anlatan Akgün, ağır kayıplar sonrasında İsrail’in sivillere yönelerek hedef saptırdığını anlattı. İsrail kaynaklarına göre 56, Hamas’a göre ise 110 İsrailli askerin yaşamını yitirdiği saldırıları değerlendiren Prof. Akgün, şöyle konuştu:

Tarihinin en ağır kayıpları

“İsrail’in saldırı politikası, Filistin’in iradesini kullanamaması üzerine kurulmuş. Fakat İsrail, bugüne kadarki Arap savaşlarında bile vermediği kadar ağır insan kaybı aldı. Şimdi de İsrail, BM tarafından ‘Vurmayın’ diye 17 kez koordinatları verilen BM okulunu vuruyor ve çocukları öldürüyor ki, İsrail’in bilindik saldırganlığı ve Filistinlilerin ölümü haber olsun; İsrailli askerlerin Gazze’de uğradıkları bozgun haber olmasın. Yani saldırı bir anda İsrail’in kayıpları gizlensin saldırısına dönüştü. Çocuk cesetleri haber olunca ölen İsrailli askerleri kimse konuşmuyor. Oysa tarihinin en ağır kaybını veriyor. “

Sivil ölümlerinden dolayı Hamas’ın İsrail askerlerine dönük saldırı propagandasının önüne geçmek için mutlu olduğunu belirten Akgün, “Aynı zamanda Hamas’ın hiçbir şekilde saldırı durmadan ateşkesi kabul etmemesi de İsrail’i çıldırtıyor. Hamas’ın şu andaki direniş gücü dünyada yankılanmasın diye İsrail çaba gösteriyor” dedi.

İntifada oluşursa Arap baharı gelir

İlki 1987’den 1993’e, ikincisi 2000 yılından 2005’e kadar süren İntifada’nın 3’üncüsünün yaklaştığını belirten Prof. Akgün, bşu değerlendirmede bulundu: “Eğer 3. İntifada çıkarsa, bu sadece İsrail - Filistin arasındaki sorun olmaktan çıkar. Bu sınırdan çıkarak, bütün Arap coğrafyasını etkileyecek dinamiği yaratır. Mısır’da ikinci bir Tahrir olayı ile, Sisi’nin gidişinden yeni bir iç savaşa, Arap Baharı’nın durdurulduğu zannedilen Arap ülkelerindeki yeni bir hareketlenmeye başlar.

Öncelikli hedef de, bu noktada Ürdün olur. Bir süre daha İsrail’in çok ağır kayıplar verdirerek Hamas’ı durdurmasını isteyecekler. Körfez ülkeleri de Tel Aviv kadar bunu istiyor. Ama Hamas ve diğer örgütlerin direnişi sürerse, o zaman bu körfez ülkeleri ellerindeki petrol gücüyle ABD’ye ‘İsrail’i durdur, iş bize yayılacak’ baskısını yaptırırlar.“

 

STARGAZETE

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler