YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Türkiye'ye gaz satmak istiyor
İsrail Türkiye'ye gaz satmak istiyor
01 Kasım 2013 22:30
İsrail, Türkiye'ye taşıyan doğalgaz boru hattının yapımı ve 10 milyar metreküplük gaz ithalatı için görüşmeler yürütüyor.

Hidrokarbon aramalarının sonucunda önemli doğalgaz kaynaklarına ulaşan İsrail bu kaynaklarını Avrupa'ya ulaştırmanın yollarını ararken, Zorlu Enerji ve Turcas, İsrailli şirketlerle birlikte bu kaynakları Türkiye'ye taşıyan boru hattının yapımı ve 10 milyar metreküplük gaz ithalatı için görüşmeler yürütüyor.

Gazda ihracatçı oldular

Enerji talebini karşılamakta zorluk çeken ve doğalgazda ithalata bağımlı olan İsrail, Leviathan ve Tamar sahalarında önemli gaz keşfi gerçekleştirmesinin ardından potansiyel bir ihracatçı konumuna geçmişti. Üst düzey bir yetkili, 'Zorlu Grubu, İsrail'den 10 milyar metreküp doğalgaz getirmek için görüşmeler yapıyor. Bu proje yavaş ilerliyor ancak ileride olumlu sonuçlanabilir' dedi.

En iyi güzergah Türkiye'den

Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül ise Türkiye'nin İsrail gazı için çok iyi bir güzergah olduğunun altını çizerek, 'Hatta bunun en iyi güzergah olduğunu söyleyebilirim' dedi. Bazı kaynaklar, İsrail'de bir enerji santralinde yüzde 25 paya sahip durumdaki Zorlu Grubu'nun İsrail'den doğalgaz getirme konusunda daha şanslı olduğunu belirtiyor.

Boru hattının maliyeti 3,5 milyar dolar

İsrailli danışmanlık şirketi Eco Energy'nin CEO'su Amit Mor, diğer bir Türk şirketi Turcas'ın bu projeyle ilgilendiğini belirterek, hattın yapım maliyetinin 3,5 milyar doları bulabileceğini söyledi. İsrail gazını taşıması öngörülen hattın bir kısmının deniz altından geçmesi ve Türkiye'nin güneyinden başlayarak ortasına kadar ulaşması öngörülüyor. Mor, 'İsrail gazını boru hattı üzerinden ya da CNG olarak tankerlerle Türkiye'ye ihraç etmek ekonomik olarak en uygulanabilir seçenek' diye konuştu.

 

YENİ ŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler