YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Türkiye için toplanıyor
İsrail, güvenlik kabinesi Mavi Marmara olayıyla ilgili Türkiye'den özür dilenmesi konusunu değerlendirmek için toplanacak.
İsrail Türkiye için toplanıyor
24 Temmuz 2011 / 12:18 Güncelleme: 24 Temmuz 2011 / 12:24

İsrail güvenlik kabinesinin, Mavi Marmara olayı nedeniyle Türkiye'den özür dilenmesi konusunu değerlendirmek üzere bugün toplanması bekleniyor.

İsrail radyosu, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığında, Çarşamba günü yayımlanması beklenen BM'nin Mavi Marmara olayınını soruşturan Palmer raporu öncesinde tartışma ve konsültasyonların devam ettiğini bildirdi.

Radyo, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun bugün "Sekizler" olarak bilinen güvenlik kabinesini toplantıya çağırma ihtimalinin bulunduğunu duyurdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü konuşmalarına atıfta bulunan radyo, Erdoğan'ın Mavi Marmara gemisinde ölenler için özür, kurbanların aileleri için tazminat ve Gazze'ye uygulanan ablukanın kaldırılması ısrarını sürdürdüğünü kaydetti.

Üst düzey İsrailli bir yetkili radyoya, İsrail'in Türkiye ile ilişkilerini düzeltmek istediğini; gemide ölenler için üzgün olduğunu dile getirmeye ve kurbanların aileleri için kurulacak bir fona mali katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi. Radyo, bunun koşulunun ise Mavi Marmara operasyonuna katılan subay ve askerlere karşı açılabilecek davalardan vazgeçilmesi olduğunu ifade etti.

Bir başka İsrailli yetkiliyse Erdoğan'ın krizi sonlandırmak değil, aksine İsrail'i kötü duruma düşürmek istediğini öne sürdü.

Haaretz'e konuşan üst düzey siyasi bir yetkili de Erdoğan'ın bu açıklamalarının özür dilenmesine karşı çıkanların ikna edilmesine pek yardımcı olmadığını söyledi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler