YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail tarihinde bir ilk! Eski Başbakan...
Rüşvet aldığı gerekçesiyle yargılanan İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İsrail'de ilk kez bir başbakan hapis cezası aldı .
İsrail tarihinde bir ilk! Eski Başbakan...
13 Mayıs 2014 / 11:50 Güncelleme: 13 Mayıs 2014 / 12:43

Tel Aviv Merkez Mahkemesi, Olmert’i, Kudüs Belediye Başkanı olduğu döneminde Holyland Park projesinde rüşvet almaktan suçlu bularak 6 yıl hapisin yanı sıra 1 milyon şekel (yaklaşık 290 bin dolar) para cezasına çarptırdı.

İsrail devlet radyosunun haberine göre, mahkeme heyeti başkanı hakim David Rozen rüşvet alan kişiyi haine benzeterek, “Olmert ve davadaki diğer suçlular halkın güvenini ciddi oranda zedeledi” dedi.

Davada suçlu bulunan kişilerin davranışının “otoriteyi zayıflattığını” belirten Rozen, “Bu yozlaşmış kişilerin uygulamaları iğrenç” ifadesini kullandı.

Mahkeme çıkışında açıklama yapan Olmert, “Bugün çok üzücü bir gün, haksız ve ciddi bir ceza, masum bir kişiyi alaşağı etti” şeklinde konuştu.

Olmert’in avukatları da kararın temyizi için bir üst mahkemeye başvurana kadar cezanın ertelenmesini isteyeceklerini kaydetti.

Öte yandan, karara ilişkin verilen ilk bilgilerde, Olmert'in "yolsuzluk suçundan" hapis cezasına çarptırıldığı ifade edilmişti.

Ehud Olmert, Kudüs belediye başkanlığı döneminde 1,5 milyon şekel (yaklaşık 428 bin dolar) rüşvet almakla suçlanıyordu. Olmert hakkında açılan davalar nedeniyle 2008 yılında başbakanlık koltuğundan istifa etmek zorunda kalmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler