YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail tarihi binaları yıkıyor
İsrail yönetimi, Mescid'i Aksa yakınlarındaki bazı tarihi binaları yıkıyor. Binaların yerine, sinagog ve polis merkezi inşa edileceği iddia ediliyor.
İsrail tarihi binaları yıkıyor
06 Şubat 2013 / 13:41 Güncelleme: 06 Şubat 2013 / 13:57

İsrail'e ait buldozerler, sabah saatlerinden itibaren, Mescid'i Aksa'nın yakınında bulunan Burak sahasının kuzeyindeki tarihi bina ve kemerleri yıkmaya devam ediyor.

 Yıkım çalışmalarına tepki gösteren El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada da, ''İşgal güçleri, ikinci gününde Mescid'i Aksa'nın 50 metre uzağındaki Burak duvarının kuzeyindeki tarihi kemer ve binaları yıkmaya devam ediyor'' ifadelerine yer verildi.

Yıkımın tamamlanmak üzere olduğunun belirtildiği açıklamada, İsrail'in içerisinde sinagog, karşılama salonu, polis merkezi, müze ve hamamların bulunduğu çok yönlü bir kompleks bina etmeyi planladığı ileri sürüldü.

Tel Aviv yönetimi'ne bağlı Kudüs Belediyesi, geçen sene yerleşim kurumlarının işbirliğiyle Arap sokaklarına İbranice isimler verilmesi, sinagog inşa edilmesi ve Ağlama (Burak) Duvarı yakınlarındaki binaların restorasyonuna izin vermişti.


-Yıkım ilk değil-


İsrail ordusu, 28 Ocak'ta izinsiz olduğu gerekçesiyle Mescidi Aksa'nın güneyindeki Silvan Mahallesi'nde Filistinlilere ait bir ev ve üç bahçeyi kullanılamaz hale getirmişti.

Tel Aviv yönetimi, geçtiğimiz ay Batı Şeria'nın El-Halil kentinde bir camiyi yıkmış, 26 Aralık 2012'de ise Beytüllahim, El-Halil ve Nablus kentlerinde Filistinlilere ait 51 ev için yıkım kararı almıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler