YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail sistematik olarak 110 bin kişiyi evsiz bıraktı
İsrail sistematik olarak 110 bin kişiyi evsiz bıraktı
10 Mayıs 2015 13:47
Amerikalı akademisyen Norman Finkelstein, 'İsrail sistematik olarak kasten, neşe içinde 8 bin evi yok etti, 110 bin kişiyi evsiz bıraktı'' dedi.

Sınır Tanımayan Gençlik Derneğinin, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteğiyle hayata geçirdiği, "Dünyayı Keşfe Çıkıyoruz" projesi kapsamında Vefa Sosyal Gelişim Merkezi'nde düzenlenen "Kurgu ve Gerçek Arasında Filistin-İsrail Sorunu" başlıklı konferans düzenlendi.

Türk ve yabancı öğrencilere hitap eden Finkelstein, Filistin ile İsrail arasındaki soruna ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmede bulundu.Finkelstein, İsrail'in Gazze'ye 8 Temmuz 2014'te başlayan saldırılarını hatırlatarak, konunun, saldırıların devam ettiği 51 gün süresince çok sayıda ABD yetkilisine defalarca sorulduğunu, ABD Başkanı Obama'nın dahi İsrail'in saldırılarını "nefsi müdafaa yani kendilerini savunmaları" olarak nitelendirdiğini söyledi.

Amerikalı akademisyen Prof. Dr. Norman Finkelstein, "İsrail sistematik olarak kasten, neşe içinde 8 bin evi yok etti, 110 bin kişiyi evsiz bıraktı. Masum insanların evlerini havaya uçurarak mı nefsi müdafaa yapıyorsunuz. Bu savunma mı, yoksa vandal barbar bir ordunun Moğollar gibi, masum insanlara saldırması mı" dedi.

"Sisi'nin ilk işi Refah Sınır Kapısı'nı kapatmak oldu"

Finkelstein, Sisi başkanlığındaki yeni hükümetin ilk iş olarak Refah Sınır Kapısı'nı kapattığını, hiçbir malzemenin giremediği Gazze'de roket yapmanın imkansız olduğunu, İsrail'in tünellerin varlığını istememesinin başka nedenleri bulunduğunu belirterek, Mısır ile Gazze arasında bine yakın tünel açıldığını ancak Sisi yönetiminin hendek kazıp, su altında bırakarak, çok sayıda tüneli imha ettiğini anlattı.

İsrail'in amacının farklı olduğunu belirten Finkelstein, "Sisi, tünelleri suyla doldurarak su basmasını sağlayabiliyorsa bütün bu deha ve teknolojisiyle İsrail neden bunu yapamıyor? İsrail'in Filistinlilerin evlerini yıkmak için kullandığı D9 buldozerleri ve teknolojisi bir hendek kazamıyor mu? İsrail'in yok etmek istediği sınırı geçenler değil Gazze'nin içindeki tüneller. İsrail, 2014'te Gazze'ye girdiğinde sorun tünellerdi, havadan yok edemiyorlardı ve bu nedenle 67İsrail askeri öldürüldü" şeklinde konuştu.

YTB Başkanı Kudret Bülbül ise bu tür programları fazlasıyla anlamlı bularak, desteklediklerini, yabancı öğrencilerin çeşitli vesilelerle Türkiye ile kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmasını arzu ettiklerini söyledi. 

 // Rasim DUMAN
Lanetlenmis bir millet bu Yahudiler. Her hal ve tavirlari ile, bu laneti ne kadar hakettiklerini gosteriyorlar.Ve her fiil ve sozleri ile, kendilerini cehenneme biraz daha yaklastiriyorlar. Tarih boyunca zillet icinde yasadilar,zillet icinde yok olacaklar ve ahirette de "esfel-es'safilin" zilletine ducar olacaklar....
10 Mayıs 2015 14:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler