YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail şirketinden tuhaf istekler
Antalya’ya Rusya’dan yolcu taşımak isteyen İsrailli havayolu şirketi Arkia krize neden oldu.
İsrail şirketinden tuhaf istekler
12 Mart 2012 / 10:47 Güncelleme: 12 Mart 2012 / 11:26

Uçuş öncesi kontroller için silahlı dört güvenlik görevlisi bulundurmak isteyen şirketin istekleri bakanlıklardan tepki aldı.

Mavi Marmara gemisine yapılan baskının ardından gerilen Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler bir türlü düzelmiyor. Türkiye ile İsrail arasında şimdi de "uçuş" krizi patlak verdi. İsrail'e ait Arkıa Havayolu şirketi Antalya ile Tel-Aviv arasında uçak seferleri düzenlemek amacıyla Dışişleri Bakanlığı'na başvurdu.

Antalya-Ben Gurion arasında uçuşları içeren başvuru ilk etapta olumlu karşılandı. Ancak, İsrailli şirketin yılda 10 milyon turistin geldiği Antalya Havalimanı'yla ilgili sert güvenlik istekleri Ankara'nın tepkisine yol açtı. Haziran-Ekim döneminde haftada 4-6 sefer yapmayı planlayan Arkıa Havayolları, havaalanında bazı noktalarda güvenliğin İsrailli görevlilerce sağlanmasını talep ediyordu.

HERYERDE SİLAHLI İSRAİL POLİSİ

Arkıa Havayolu şirketi Haziran-Ekim 2012 döneminde Antalya üzerinden düzenlemeyi öngördükleri seferler için Antalya havaalanı terminalinde "ilave" güvenlik önlemlerinin teminini rica etti. İsrailli firma yazılı olarak şu isteklerde bulundu:

* Uçuş ve yolcu güvenliğinin sağlanabilmesi için silahlı bir İsrail güvenlik müdürü ile üç güvenlik görevlisinin Antalya Havaalanı terminalinde hazır bulunmalarına izin verilsin.

* Yolcu ve uçakların güvenlik kontrollerinin yapılabilmesi için İsrail güvenlik görevlilerine 20 adet geçiş izni (free pass) verilsin.

* Check-in ve gate (kapı) bölgesinde bagaj ve yolcu güvenlik kontrollerinin yapılacağı ilave bir alan sağlansın
* Şüpheli yolcuların kontrollerinin yapılacağı "özel" bir oda tahsis edilsin.

* İsrail güvenlik görevlilerinin beraberinde getireceği "kimyasal patlayıcıları" da tespit edebilecek algılayıcı cihazların kullanılmasına izin verilsin.

* Havalimanındaki X-Ray cihazlarının kullanımına ve X-Ray bölgesine erişime imkan tanınsın.

* Türk güvenlik görevlileri sözkonusu uçaklar ile yolcuların güvenliğini sağlamasına dönük yardımda bulunsun

GÜVENLİĞİ TÜRK POLİSİ SAĞLAR

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'li firmanın "sıra dışı" taleplerini içeren konuyu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'na bildirdi. Her iki bakanlıkta, sözkonusu güvenlik tedbirlerinin asla sözkonusu olamayacağını belirterek, "Antalya-Ben Gurion arasında yapılacak uçak seferlerinin tüm güvenliğini Türk polisi sağlar" denildi.

Arkıa Havayolu şirketi bu taleplerinde ısrar ederse Antalya-Tel-Aviv arasında yıllar sonra başlayacak seferlere izin verilmeyecek. Üst düzey bir bürokrat, "THY yıllardır Ben Gurion'a uçuyor. Bize yazılı olarak bildirdikleri isteklerin hiçbirini biz kendilerinden talep etmedik. Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu'nun kararları çok net" diye tepki gösterdi. BUGÜN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler