YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail seri katliama devam ediyor
İsrail seri katliama devam ediyor
18 Ekim 2015 08:03
Barbarlığına son vermeyen İsrail polisi, iki Filistinli'yi daha öldürdü.Yine aynı bahaneyi öne süren İsrail, 'bıçaklı saldırı girişiminde bulundular, öldürdük' açıklamasını yaptı.

İsrail polisi, Batı Kudüs’te İsrailli bir kadını bıçakladığı iddiasıyla bir Filistinli genci silahla vurarak öldürdü. Yine Kudüs’te Bab Amud bölgesinde görgü tanıkların ifadelerine göre İsrailli askerler 'dur' ihtarına uymayan' bir Filistinli'yi de silahla vurarak öldürdü. Katliamların ardından yine İsrail güvenlik güçlerinden şaşkınlık yaratmayacak bir açıklama geldi. Yaklaşık bir aydır aynı bahaneyi öne sürerek açıklama yapan İsrail güvelik güçleri, yine öldürülen kişilerin polise bıçaklı saldırıda bulunduğu gerekçesiyle öldürüldüğü iddia etti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ise, İsrail’in Filistinlilere yönelik uyguladığı ‘infaz politikasıyla’ ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne bir dosya ileteceklerini açıkladı. İlk kez bir konuşmada İsrail’le barış müzakerelerden bahsetmeyen Abbas, Filistinlilerin 'meşru nefsi müdafaaya devam edeceklerini' ifade etti.

Gazze sınırında büyük gerginlik  

 FİLİSTİN Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi'nin çağrısı üzerine, İsrail-Gazze sınırında yeniden başlayan gösterilere İsrail askerleri göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Gazdan etkilenen Filistinlilere sağlık ekipleri tarafından müdahale edilirken, bir kısmının ise Gazze'nin kuzeyindeki hastanelere kaldırıldığı öğrenildi. İsrail- Gazze sınırı, bu ayın başından itibaren Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri protesto etmek isteyen Filistinlilerle İsrail askerleri arasındaki gerginliklere sahne oluyor.

Kudüs'ten sürgün tehdidi

 İsrail yönetimi, protestoların devam etmesi durumunda Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlileri "Gazze'ye sürmekle" tehdit etti. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Eğer terör saldırıları devam ederse, teröristlerin ailelerini sınır dışı ederek Gazze Şeridi'ne göndermeye başlayacağız" denildi.  İsrail Gazze Şeridini 2007 yılından bu yana abluka altında tutuyor. Gazze'de 7 sınır kapısından Refah hariç 6'sı İsrail'in kontrolünde.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler