YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Savunma Bakanı istifa etti
İsrail Savunma Bakanı istifa etti
20 Mayıs 2016 16:33
İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon'un görevinden ve İsrail parlamentosu Knesset'teki üyeliğinden istifa ettiği bildirildi.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon'un görevinden ve İsrail parlamentosu Knesset'teki üyeliğinden istifa ettiği bildirildi.

Yalon yaptığı yazılı açıklamada, "Başbakan Binyamin Netanyahu'yu tavırları, son gelişmeler ve ona karşı duyduğum güven eksikliği nedeniyle hükümet ve Knesset'teki görevimden istifa ettiğim ve siyasete ara verme kararı aldığıma dair bilgilendirdim." ifadelerini kullandı.

'Tehlikeli ve radikal unsurlar, İsrail ve Likud Partisi'ne hakim olmaya başladı'
İsrail Savunma Bakanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen Moşe Yalon, "Maalesef, tehlikeli ve radikal unsurlar, İsrail ve Likud Partisi'ne hakim olmaya başladı. Bu, benim üye olduğum Likud Partisi değil. Ulusal partiyi ve devleti kontrolü altına almaya çalışan bazı çevreler var. Maalesef büyük siyasetçiler, birlik olmak yerine bölünmeyi ve ayrılmayı seçtiler." dedi.

Kendisini son zamanlarda Başbakan ve bazı bakanlarla mesleki ve ahlaki boyutu olan bir çekişmenin içinde bulduğunu belirten Yalon, aldığı karar ve edindiği tutum nedeniyle pişmanlık duymadığını, geri adım da atmayacağını kaydetti.

Yalon konuşmasında ayrıca, gelecekte "İsrail liderliği" için mücadele edeceğini belirtti.

Aşırı sağcı Evimiz İsrail lideri Avigdor Lieberman, Netanyahu'nun, partisinin koalisyona katılması ve kendisinin savunma bakanı olması yönündeki teklifini kabul ettiğini açıklamıştı.

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, Holokost kurbanlarını anma yıl dönümünde "Almanya'da onlarca yıl önce yaşananları bugün İsrail'de yaşananlara" benzetmişti. 

Yalon'un, Golan'ın kendi görüşünü ifade ettiğini savunması, Başbakan Netanyahu'nun ise Golan'ın açıklamasını eleştirmesinden sonra iki taraf arasında görüş ayrılığı yaşanmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler