YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail savaş uçakları Blair'i terörist sandı
İsrail savaş uçakları Blair'i terörist sandı
İsrail savaş uçakları Blair'i terörist sandı
24 Mayıs 2008 / 08:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Eski İngiltere Başbakanı Blair'i taşıyan jet, İsrail savaş uçakları tarafından vurulmaktan son anda kurtuldu. Blair'in uçağı, İsrail hava sahasında iken dost kodu kullanmaması nedeniyle terörist hareket olarak algılandı


Önceki gün, Dünya Ekonomi Forumu'na katılmak üzere Mısır'a giden eski İngiltere Başbakanı Blair, İsrail savaş uçaklarının hedefi olmaktan son anda kurtuldu. Geçtiğimiz günlerde Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'na katılan Orta Doğu Dörtlüsü'nün temsilcisi Tony Blair'i taşıyan özel jet, Şarm El Şeyh kentinden İsrail'e giderken İsrail F-15 ve F-16 uçakları tarafından terörist hareket gerekçesiyle takibe alındı.


DOST KODU KULLANMADI


İsrail savaş uçakları, Tony Blair ile birlikte uluslararası özel bir heyeti taşıyan özel jeti, düşman zannederek, silahlarını uçağa kilitledi. İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait F-15 ve F-16 savaş uçaklarının saldırı pozisyonu alması üzerine, Blair'in bulunduğu uçağın mürettebatı, telsiz bağlantısı kullanarak, rotalarını ve uçuş amaçlarını bildirerek, uçakta kimlerin bulunduğunu bildirdi.


BASINDAN ÖĞRENDİLER


Bunun üzerine yanlışlık anlaşıldı ve Blair, sorunsuz bir şekilde, İsrail'e ulaştı. Söz konusu olayın, Blair'i taşıyan uçağın kendini dost olarak tanıtan kodu kullanmaması sebebiyle yaşandığı bildirildi. Blair ile birlikte uçakta bulunan çok sayıda uluslararası üst düzey yetkilinin olay anında sorundan haberdar olmadığı, herşeyi İsrail basınından öğrendikleri kaydedildi.


Hava saldırısı 5 Filistinliyi vurdu


Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair dün Batı Şeria'yı ziyaret etti. Beytüllahim gezisi sırasında Filistin Ekonomi Konferansı'na katılan Blair'in ziyareti sürerken İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları da devam etti. İsrail'in Gazze'ye açtığı hava saldırısı sonucu 5 Filistinli'nin öldürüldüğü bildirildi. Görgü tanıkları, İsrail uçak larının Güney Gazze Şeridindeki 3 motosikletliye ateş açtığını söylerken İsrail ordusu, uçakların tanksavar mühimmat taşıyan 'militanları' vurduğunu ve 'militan'ların saldırı sırasında İsrail güçlerine havan topu ve roketler attığını belirtti. İsrail ordusu, saldırıda 1 İsrail askerinin ağır yaralandığını açıkladı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler