YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İsrail savaş suçlarını örtbas etmek için..."
"İsrail savaş suçlarını örtbas etmek için..."
14 Kasım 2014 02:11
Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail'in suçlarını örtbas edebilmek için Gazze'de işlenen insan hakları ihlallerini araştırmak için oluşturulan BM soruşturma komisyonunun bölgeye girişini engellediğini ileri sürdü.

Sözcü Ebu Zuhri, yaptığı basın açıklamasında, "İsrail savaş suçlarını örtbas etmek için BM soruşturma komisyonunun Gazze'ye girmesini engelliyor" dedi.

Ebu Zuhri, komisyon yetkililerine, bölgeye girme haklarına sahip çıkma çağrısında bulunarak "Suçların olay mahallinde araştırılması gerekir. Bunun dışında yapılan araştırmalar, çirkin cinayetlerin gerçek yüzünün görünmesine engel olacaktır" diye konuştu.

Filistin hükümetinin de sorumluluğunu üstlenmesini isteyen Ebu Zuhri, hükümetin, komisyonun "özgürce ve doğrudan" Gazze'ye girişi için İsrail'i zorlaması gerektiğini vurguladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in son Gazze saldırısında BM yerleşkelerine sığınan Filistinli sivillerin öldürülmesi ve yerleşkelere verilen zararların araştırılması için 5 kişilik bağımsız soruşturma komisyonunu görevlendirmiş, BM İnsan Hakları Konseyi de İsrail'in Filistinlilere karşı savaş suçu işlediği yönündeki şüphelerin söz konusu komisyon tarafından araştırılmasını onaylamıştı.

İsrail'in "Koruyucu hat" adıyla 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarında, Gazze'de 2 bin 158 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

 

AA

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler