YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail savaş gemileri Kıbrıs'a geliyor
İsrail savaş gemileri Kıbrıs'a geliyor
09 Nisan 2013 16:00
Güney Kıbrıs ve İsrail’in bölgede ortak arama ve kurtarma tatbikatı icra edeceği, İsrail donanmasına ait savaş gemilerinin de bu kapsamda bölgeye geleceği bildirildi.

Fileleftheros’un “İsrail Savaş Gemileri Bölgede” başlıklı haberinde Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Rum-İsrail ortak tatbikatının 25 Nisan’da başlayacağını, İsrail’in tatbikata 4-5 savaş gemisi ile iştirak edeceğini açıkladı.

Rum Yönetimi’nin faaliyetlerinin, Doğu Akdeniz bölgesinin ve petrol şirketlerine ait tesislerin güvenliği üzerinde odaklandığına, Barış İçin Ortaklık’a üyelik çabalarının da bu çerçevede olduğuna işaret eden gazete Fotiu’nun, Güney Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Avrupa Askeri Komitesi Başkanı Patrick de Rouiers’e Barış İçin Ortaklık’a üyelik isteğinin nedenlerini anlattığını yazdı.

Ortalık'a katılma isteklerinin nedenlerini anlattı

Habere göre, jeopolitik ve jeo stratejik konumu nedeniyle Güney Kıbrıs’ın Barış İçin Ortaklık’a üyeliğinin, hem bu programa hem de özellikle AB’nin savunma sistemine birçok katkı sağlayabileceğini savunan Fotiu Rouiers’le görüşmeleri sırasında; şu anda AB ile NATO arasında var olan anlaşmazlığın Güney Kıbrıs’ın Barış İçin Ortaklık’a üye olmasıyla çözülebileceğini” savundu.

Patrick de Rouiers de AB’nin bir sonraki Zirve toplantısının çok önemli olduğunu çünkü zirveye katılacak devlet ve hükümet başkanlarının savunma konularını ele alacaklarını söyledi. Rouiers “Kıbrıs deniz alanında, özellikle de savunma konuları açısından önemli rol oynuyor” ifadesini kullandı.

Simerini haberi “Kıbrıs Barış İçin Ortaklık’a Katılımı İleri Götürecek. Dışta Olan Tek Ülkeyiz. (Üyeliğimizle) Dikeni Keseceğiz” başlığıyla aktardı.

Gazete Fotiu’nun Rouiers’e, Kıbrıs sorunu, Rum ekonomisinin içerisinde bulunduğu durum ve sözde “Rum MEB”i içerisinde cereyan edenler hakkında da bilgi verdiğini” öne sürdü. Habere göre Fotiu “Avrupalı generale Türklerin artık gündelik hale gelen tehditleri ve MEB’imizle ilgili itirazları hakkında bilgi verdim ve kendisine Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözüm ile iki toplumun süreç içerisinde doğalgazdan faydalanabileceğini anlattım” dedi.

İHA

15:44
 // KABUL ETMİYORUZ
Ne İsrailin özrünü, ne tazminatını, nede dostluğunu asla kabul etmiyoruz. Hükümet, bu terör devletiyle münasebetleri kabul etmemelidir....
10 Nisan 2013 15:44
İsrail
 // Orucbey
Özür diledi ya yolları sona kadar açarız...hayırlı olsun...
09 Nisan 2013 Salı 16:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler