YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail, Rusya ve Çin'e sert çıktı
İsrail, Rusya ve Çin'e sert çıktı
03 Mart 2010 08:33
İsrail Başbakanı Netanyahu, Rusya ve Çin'e yaptığı ziyaretlerde iki ülkeden de İran'a yaptırım konusunda destek alamadığını söyledi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, yerel basına yaptığı konuşmada Rusya ve Çin'e sert tepki gösterdi.
Son haftalarda iki ülkeyi de ziyaret ettiğini hatırlatan Netanyahu, iki ülkeden de İran'a yaptırımlara destek konusunda garanti alamadığını söyledi.

Netanyahu, Moskova temaslarında Rusya'dan dişli yaptırımlar istemiş, Kremlin de ülkenin enerji ve bankacılık sektörünü felce uğratacak yaptırımlara karşı olduklarını açıklamıştı.

İran'ın nükleer programının İsrail açısından büyük tehdit oluşturduğunu ifade ettiğini kaydeden Netanyahu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Rusya ve Çin'in İran'a yaptırımlar konusunda veto haklarını kullanmayacakları garantisi vermediklerini belirtti.

Fransa'da temaslarda bulunan Medvedev, İran'a yaptırım konusunu bir kez daha ele aldı. Rusya'nın mantıklı, dengeli ve sivil yaşamı hedef almayan yaptırımlara sıcak bakabileceğini ifade eden Medvedev, en iyi durumun yaptırımlara hiç gerek kalmadan sorunun çözüme kavuşturulması olduğuna işaret etti.

İran'ın uranyum zenginleştirme kapasitesini yüzde 20'inin üzerine çıkardığını açıklaması, uluslararası toplumda yeni bir Tahran karşıtı kampanyanın oluşmasına neden oldu. Batılı ülkeler İran'ın nükleer silah üreteceğinden endişe ederek nükleer programını sonlandırmasını istiyor. Tahran ise çalışmalarının sivil amaçlı olduğu konusunda ısrarlı.

YAPTIRIMLAR AY SONUNDA KONSEY GÜNDEMİNE GELEBİLİR

Rusya basınında yer alan bilgilere göre, Mart ayında İran'a yaptırımlarla ilgili tasarının Güvenlik Konseyi'ne getirilebileceği belirtiliyor. BM Güvenlik Konseyi Mart ayı dönem başkanı Gabon'un, BM Daimi Temsilcisi Emanuel Issoze-Ngondet konunun resmi gündemde olmadığını, ancak bu ay içinde görüşülebileceğini kaydetti.

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından İran'a yönelik yeni yaptırımlar içeren bir tasarının hazırlandığı ifade ediliyor. Konsey'de veto hakkına sahip Rusya ve Çin'in tasarının içeriğine göre destek verip vermeyeceklerinin belli olacağı değerlendirmesi yapılıyor. Güvenlik Konseyi daha önce üç kez İran'a yaptırım kararı almıştı.

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler