YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail polisi'nin vurduğu Filistinli hayatını kaybetti
İsrail polisi'nin vurduğu Filistinli hayatını kaybetti
23 Aralık 2015 18:04
Doğu Kudüs'te "üç İsrailliyi yaraladığı" öne sürülerek İsrail polisi tarafından vurulan Filistinlinin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirildi.

İsrail Polis Sözcüsü Luba Samri yaptığı yazılı açıklamada, Hadassah Ein Kerem Hastanesinin, El-Halil kapısında "Bıçaklı saldırı düzenleyerek üç İsrailliyi yaraladığı" öne sürülen ve İsrail polisi tarafından vurulan ikinci Filistinlinin de öldüğü yönünde açıklama yaptığını belirtti.

İsrail polisi Doğu Kudüs'te "Bıçaklı saldırı düzenleyerek üç İsrailliyi yaraladığı" öne sürülen 2 Filistinliyi vurmuştu. Filistinlilerden biri hayatını kaybederken diğerinin ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı bildirilmişti.

İsrail'in Filistinlilere saldırıları ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları nedeniyle bölgede gerginlik giderek artarken, ekim ayı başından bu yana İsrail güçleri ve yerleşimcilerce öldürülen Filistinlilerin sayısı, bu son olayla birlikte 127'ye ulaştı. Söz konusu olaylarda 20 İsrailli de hayatını kaybetti. Ayrıca "Filistinli saldırgan" zannedilerekİsrailliler tarafından linç edilen Etiyopyalı bir mülteci de yaşamını yitirdi. 

Doğu Kudüs ile Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim yerleri yasa dışı kabul ediliyor. Gazze Şeridi ise 2006'dan bu yana İsrail tarafından abluka altında tutuluyor. İsrail inşa ettiği ayrım duvarı ile Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin Kudüs'e girişlerini engelliyor. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler