YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girişi engelledi
İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girişi engelledi
17 Ekim 2014 10:33
İsrail polisinin, 50 yaş altı Filistinlilerin Mecid-i Aksa'ya girişini engellemek için birçok yolu kapattığı belirtildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail polisi, eski Kudüs'ün girişleri ile Mescid-i Aksa'nın kapılarını tutarak 50 yaş altı Filistinlilerin Aksa'ya girişini engelledi.

Mescid-i Aksa'ya giremeyen yüzlerce Müslümanın, sabah namazını caddelerde kılmak mecburiyetinde kaldığı belirtildi.

İsrail, 8 Ekim'de başlayan ve 9 gün süren Yahudilerin Sukot Bayramı kutlamaları çerçevesinde Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girmesine engel olmuş, Filistinliler ile İsrail askerleri arasında arbede yaşanmıştı.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisinin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i AksaKülliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler