YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail polisi bir Filistinliyi öldürdü
İsrail polisi bir Filistinliyi öldürdü
08 Kasım 2015 11:26
Batı Şeria'nın Nablus şehri yakınlarında "aracını üzerilerine sürerek dört İsrailliyi yaraladığı" öne sürülen bir Filistinlinin vurularak öldürüldüğü bildirildi.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı sözcüsü Yonatan Yagadovsky, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaralanan dört İsrailliden ikisinin durumunun ağır olduğunu söyledi.

İsrail medyasında çıkan haberlerde, "saldırıyı düzenlediği" iddia edilen Filistinlinin olay yerindeki İsrail sınır polisi tarafından vurularak öldürüldüğü belirtildi.

Nablus yakınlarındaki Zatara askeri kontrol noktasında meydana geldiği kaydedilen olayla ilgili İsrail polisinden ise bir açıklama yapılmadı.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs ile Gazze'nin çeşitli bölgelerinde neredeyse her gün, "saldırı girişiminde bulunduğu" iddia edilen Filistinliler, İsrail güçlerinin açtığı ateşte hayatını kaybediyor.

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları ve Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarıyla bölgede giderek tırmanan gerginlik ciddi boyutlara ulaşırken, Ekimin başından bu yana 70'den fazla Filistinli öldürüldü. Aynı dönemde 10 İsrail vatandaşı da hayatını kaybetti.

Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs ile Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim yerlerinin tamamı illegal kabul ediliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler