YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail pilotunun cesedi bulundu
İsrail pilotunun cesedi bulundu
12 Kasım 2010 08:12
İsrail Hava Kuvvetlerine ait bir avcı uçağının eğitim uçuşu sırasında düşmesi sonucu haber alınamayan iki pilottan birinin cesedine dün ulaşıldı.

İsrail'de düşen İsrail hava kuvvetlerine ait F-16I avcı uçağındaki iki pilottan birinin cesedinin, dün ülkenin güneyinde bulunduğu bildirildi.

İsrailli askeri sözcü yaptığı açıklamada, rutin bir eğitim uçuşu sırasında, yüksek irtifada uçan uçağın Necef çölünde bulunan Ramon Crater adlı dağlık bölgeye çarşamba günü akşam saatlerinde düştüğünü hatırlattı.

Sözcü, İsrail ordusunun araştırma sonucu, uçağın kara kutusuna ve bir cesede ulaştığını, öbür pilotun da büyük olasılıkla öldüğünü ve hala bulunmadığını belirtti.

İsrail askeri radyosundan verilen bilgide, kazanın ilk belirlemelere göre, pilot hatası sonucu meydana geldiği bildirildi.

ABD yapımı F-16'nın İsrail versiyonu olan F-16I, İran'ı vurabilecek güçte bir uçak olarak biliniyor.

İsrail hava kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturan F-16I savaş uçakları, saatte 2 bin kilometre hızla uçuyor ve havadan havaya füze fırlatabiliyor. İsrail makamları, ilk defa bu tip bir uçağın kaza yaptığının altını çiziyor.

Bu kazadan sonra, İsrail Hava kuvvetleri komutanı Ido Nehushtan, geçici olarak bütün F-16I'ların uçuşlarını iptal etmişti.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler