YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Parlamentosu'ndan skandal Filistin önerisi
"Filistinliler Ürdün vatandaşı olsun"
İsrail Parlamentosu'ndan skandal Filistin önerisi
28 Mayıs 2009 / 07:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İsrail parlamentosu, Ulusal Birlik Partisiden bir milletvekilinin, "Ürdün zaten Filistin devleti. Filistinliler Ürdün vatandaşı olsun" önerisini tartışmaya açtı.


Milletvekili Aryeh Eldad'ın sunduğu öneri, Ürdün Nehrinin iki yakasındaki iki devlete işaret ederek, İsrail'in İsrailliler için, Ürdün'ün de Filistinliler için devlet olması esasını öngörüyor.


İşçi Partili bakanlar Ehud Barak, Binyamin Ben Eliezer ve İzak Herzog'un da aralarında bulunduğu 53 milletvekilinin desteklediği öneri, Knesset'in Dışişleri ve Savunma Komisyonunda da ele alınacak.


İşçi Partili milletvekillerinden, eski Savunma Bakanı Amir Peretz, İşçi Partili milletvekillerinin de desteğiyle önerinin komisyona kadar taşınmasının skandal olduğunu belirterek, bunun İsrail'in ulusal çıkarlarına zarar verdiğini kaydetti. Herzog ise verdiği desteğin "sadece teknik anlamda" olduğunu öne sürerek, önerinin muhtemelen komisyonda sona ereceğini savundu.


PERES'TEN TEPKİ


İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise öneriye tepki göstererek, bunu "hiçbir temele dayanmayan halusinasyon" olarak niteledi. Peres, Filistin sorununun, Filistin topraklarındaki Filistinlilerle çözülmesi gerektiğini belirtti.


İsrail radyosuna göre Peres, Eldad'ı "pervasızca Ürdün'ün içişleri karışmakla" da suçlayarak, bunun sadece karışıklık yaratmayı amaçlayan, provokatif bir öneri olduğunu bildirdi.


AADÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler