YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail para transferi durduracak
İsrail para transferi durduracak
01 Mayıs 2011 11:53
İsrail, Filistin için topladığı vergilerin transferini durdurmayı planlıyor.

İsrail, Filistin Yönetimi için topladığı vergilerin yönetime devrini, yine geciktirmeyi planlıyor. İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz, El Fetih ile Hamas arasında hükümet kurulmasına ilişkin anlaşma üzerine "paranın Hamas militanlarının eline geçmeyeceğinin netleşmesi gerektiğini" söyledi.

Steinitz, İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamada, gümrük ve vergi gelirlerinden oluşan 300 milyon şekel (yaklaşık 89 milyon dolar)  gelirin aslında bu hafta transfer edilmesinin öngörüldüğünü belirterek, paranın transferi halinde Hamas militanlarının eline geçeceği endişesini taşıdıklarını kaydetti. Steinitz, Filistin Yönetimi yetkilileri ile bugün yapılacak toplantıya katılacak bakanlık temsilcilerine, toplantıya gitmemeleri talimatını verdiğini de söyledi.

Steinitz, Filistinlilerin, Filistin Yönetimi ile Gazze'deki Hamas arasında ortak bir fon olmadığını kanıtlamalarını isteyerek, bu takdirde konuyu yeniden değerlendireceklerini de ifade etti.

İsrailli bakan, tüm dünyadan Hamas'a fon sağlamamalarını istediklerini de hatırlatarak, "Dolaylı da olsa, biz de böyle yapmayacağız" dedi.

İsrail, mal ithalat ve ihracatında gümrük ve diğer vergi gelirlerini Filistin Yönetimi adına toplayarak, daha sonra devrini gerçekleştiriyor.

İsrail Maliye Bakanı'nın açıklaması, Filistin Yönetimi yetkililerince kınandı. El Fetih Merkez Komite üyesi Saib Erekat, İsrail'i "mali korsanlık" yapmakla suçladı. İsrail'in daha yeni hükümet kurulmadan savaş açtığını söyleyen Erekat, İsrail'in Filistinlilerin iç meselelerine karışma hakkı bulunmadığını vurguladı.

İsrail, 2006 başındaki Filistin seçimlerinden sonra, Hamas başkanlığında kurulan yeni hükümetten sonra da aynı tutumu seçmiş ve Filistin Yönetimi'ne aylarca vergi gelirlerini ödememe yoluna gitmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler