YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Osmanlı eserlerini de yıkıyor
İsrail'in, Mescid-i Aksa yakınlarında başlattığı yıkım çalışmaları devam ediyor. Yıkımı devam eden eserler arasında Osmanlı döneminden kalma tarihi kemer ve binalar da bulunuyor.
İsrail Osmanlı eserlerini de yıkıyor
07 Şubat 2013 / 15:30 Güncelleme: 07 Şubat 2013 / 15:41

İsrail'in, Mescid-i Aksa'ya 50 metre mesafedeki Ağlama Duvarı (Burak Duvarı) yanında başlattığı yıkım çalışmaları devam ediyor. Yıkımı devam eden eserler arasında Osmanlı döneminden kalma tarihi kemer ve binalar da bulunuyor.

Yıkıma karşı çıkan El Aksa Vakfı yaptığı yazılı açıklamada, ''İşgal güçleri, ikinci gününde Mescid-i Aksa'nın 50 metre uzağındaki Burak duvarının kuzeyinde bulunan tarihi kemer ve binaları yıkmaya devam ediyor'' ifadesini kullandı.

İsrail yönetiminin, yıkım yaptığı bölgeye sinagog, polis merkezi ve müze gibi yeni binalar inşa etmeyi planlandığı belirtiliyor.


-Osmanlılar korumaya almıştı-


Mescid-i Aksa içinde ve çevresinde ibadet etmeleri yasaklanan Yahudiler tarihte ilk kez Kanuni Sultan Süleyman'ın çıkardığı izinle mülkiyeti El-Aksa Vakfı'nda kalmak şartıyla Ağlama Duvarı'na gelerek ibadet etmeye başladı.

Yahudilerin ibadet ettikleri Ağlama Duvarı'nın yenileme çalışmasını Kanuni döneminde Mimar Sinan yapmıştı.

Yahudilere, Kanuni Sultan Süleyman'dan önce sadece tarihi şehrin karşısındaki Zeytin Dağı'nda bulunan Yahudi mezarlıklarında dua etme izni veriliyordu.

İsrail, 1948 savaşında Ağlama Duvarı'nı tamamen işgal ederek çevresinde bulunan Selahaddin Eyyubi'nin kurduğu ve Faslı göçmenlerin yaşadığı Silvan mahallesini yıkıp, duvara açılan alanı kanunsuz bir şekilde genişletmişti.

AA

 

17:31
 // Kenan Akkuş
ÇOK İYİ YAPIYORLAR
Bizim gibi sünepe, korkak, tepkisiz müslümanların hakkı. Az bile yapıyorlar. Gelip evimizide yıksalar, aynı korkaklık, aynı zillet içerisinde, kaynar sudaki kurbağa gibi haşlanacaz!...
07 Şubat 2013 17:31
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler