YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ordusundan açıklama
İsrail ordusundan açıklama
08 Ekim 2010 14:08
İsrail ordu sözcülüğü, öldürülen militanların 31 Ağustosta Batı Şeria'da, Kiryat Arba yerleşimi yakınında 4 Yahudi yerleşimcinin öldürülmesinden sorumlu olduklarını duyurdu...

İsrail askerlerinin Batı Şeria'da, El Halil'in bir köyünde düzenlediği operasyonda öldürülen iki Filistinli'nin, Hamas'ın İzzeddin El Kassam üyeleri olduğu doğrulanırken, İsrail ordu sözcülüğü, öldürülen militanların 31 Ağustosta Batı Şeria'da, Kiryat Arba yerleşimi yakınında 4 Yahudi yerleşimcinin öldürülmesinden sorumlu olduklarını duyurdu.

İsrail ordu sözcülüğü, gece boyunca İsrail askerleri ile İsrail İç Güvenlik servisi Şin Bet'in ortaklaşa düzenlediği operasyonun tutuklama amaçlı olduğunu ancak operasyon sırasında militanların, askerlerin teslim olmaları çağrısına uymayıp ateş açtıklarını belirtti.

Operasyonda öldürülen Filistinliler'in kimliği de belirlendi. Bunlardan biri, El Halilli 34 yaşındaki Neşet Karmi. Karmi'nin, İzzeddin El Kassam Tugayları'nın yerel liderlerinden biri olduğu, daha önce de İsrail tarafından tutuklandığı ifade edildi. Cezaevinden, ağustos 2009'da çıkan Karmi'nin, salıverilişinden hemen kısa süre sonra yeniden terör eylemlerine giriştiği, 31 Ağustosta 4 yerleşimcinin öldürülmesinin ardından arandığı kaydedildi.

El Halilli 24 yaşındaki Memun Natşe'nin da Hamas üyesi olduğu ve arandığı belirtildi. El Halil'in Cebel Cevher köyünde düzenlenen geniş çaplı operasyonda 6 Filistinli'nin de gözaltına alındığı bildirildi.

HAMAS'TAN MİSİLLEME TEHDİDİ

Öte yandan, operasyonun ardından Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'ndan misilleme tehdidi geldi. El Kassam Tugayları'nın Sözcüsü Ebu Ubeyda, "bu terör saldırısının direnişi yolundan alıkoyamayacağını ve her şekilde misillemede bulunacaklarını" bildirdi. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler