YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ordusu ormancıya emanet
İsrail ordusu ormancıya emanet
23 Ağustos 2010 11:58
Barak, İsrail'i karıştıran genelkurmay başkanlığı seçiminde tercihini General Yoav Galant'tan yana kullandı.

Hem Gazze işgalinin hem de Mavi Marmara baskınının mimarlarından biri olan Galant, şubat ayında görevi Aşkenazi'den devralacak. Galant'ın, genelkurmay başkanı seçilmek için rakiplerine yönelik karalama kampanyası yaptığı iddia ediliyordu.

İsrail'de büyük fırtınalar koparan genelkurmay başkanlığı seçiminde Savunma Bakanı Ehud Barak tercihini yaptı. Barak, Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi'nin yerine geçecek ismin Güney Saha Komutanı General Yoav Galant olmasına karar verdi. Barak'ın tercihine Başbakan Benyamin Netanyahu, bakanlardan Binyamin Ben Eliezer ve Yossi Peled destek verirken, Başbakan Yardımcısı Moshee Yaalon "Bu acele niye?" eleştirisini getirdi.

RAKİPLERİ ENGELLEDİ Mİ?

Barak'ın, şubat ayında emekliye ayrılması beklenen Aşkenazi'nin yerine atayacağı kişiyi belirlemek üzere Ağustos'tan itibaren mülakatlar yapmaya başlaması ve Aşkenazi'nin halefini ağustos sonundan önce açıklayacağını ilan etmesi ülkede krize sebep olmuş, Barak'ın yeni genelkurmay başkanını bu kadar erken ilan etmesinin orduda çift başlılığa sebep olacağı iddia edilmişti. Bu gelişmeler sırasında Barak'ın seçtiği Galant'ın rakiplerini ekarte etmek üzere ülkenin meşhur bir halkla ilişkiler firmasıyla çalışmakta olduğunu gösteren bir belgenin ortaya çıkması ise Netanyahu'nun talimatıyla başsavcılık tarafından incelemeye alınmıştı.

YÜZLERCE SUÇ DUYURUSU

Adaylar içinde en güçlüsü olan Galant'ın genelkurmay başkanlığına getirilmesinin İsrail ile Türkiye arasında da küçük çaplı da olsa bir krize yol açabileceği yorumları yapılmıştı. 2009 sonunda, 1500'e yakın Filistinli'nin öldürüldüğü Dökme Kurşun Operasyonu'nda ve Gazze'ye yardım taşıyan Özgürlük Filosu'na yönelik Şayetet-13 operasyonlarında aldığı rollerden dolayı Galant hakkında yüzlerce Türk vatandaşı tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu.


BM katliamın izlerini inceleyecek

Gazze'ye yardım gemilerine İsrail askerleri tarafından yapılan saldırı ve sonuçlarını incelemek için kurulan 'Uluslararası Veri Toplama Misyonu' heyetinin, 22-29 Ağustos tarihlerinde Türkiye'de temas ve incelemelerde bulunacağı bildirildi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, heyetin Ankara, İstanbul ve İskenderun'da temaslarda bulunacağı ve Ankara'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edileceği bildirildi. Heyetin ayrıca, Ulusal Araştırma ve İnceleme Komisyonuyla bir araya gelmesinin, saldırıda yaralanan ve mağdur olan tanıkları dinlemesinin ve ilgili bakanlık ve kurum yetkilileriyle görüşmesinin beklendiği kaydedildi. Heyetin Mavi Marmara, Defne Y ve Gazze gemilerinde incelemelerde bulunacağı bildirildi.


Ormancı general

20. Genelkurmay Başkanı olan Yoav Galant, deniz kuvvetleri kademesinde olan ilk genelkurmay başkanı. 1977'de Deniz Kuvvetleri Komando Birliğine katılan Galant, "Şayetet 13" adlı özel komando birliğinde yönetici pozisyonunda bulundu. Askerliğe 2 yıl ara veren Galant, bu sürede Alaska'da ormancı olarak çalıştı. Orduya dönünce hızla terfi eden Galant, Gazze'de yaşanan kanlı saldırılarda görev aldı. YENİ ŞAFAK

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler