YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden İsrail'e roket atıldığını öne sürdü
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden İsrail'e roket atıldığını öne sürdü
12 Haziran 2015 00:34
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden ülkenin güneyine roket atıldığını iddia etti.

Ordudan yapılan açıklamada, atılan roket nedeniyle ülkenin güneyindeki Aşkelon ve çevresinde sirenlerin çaldığı bildirildi.

Ordu kaynaklarına dayandırılarak Jerusalem Post gazetesinde yayımlanan haberde ise roketin Filistin topraklarına düştüğü ileri sürüldü.

Filistinli direniş gruplarından konuyla ilgili henüz açıklama yapılmadı.

İsrail uçakları, Cumartesi günü güney bölgesine roket atıldığı iddiasıyla Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlemişti. İsrail'in bu eylemi, son haftalarda Gazze'den roket atıldığı iddiasıyla düzenlediği üçüncü hava saldırısı olmuştu.

Saldırıyı bahane eden İsrail, Gazze Şeridi'ne açılan Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun sınır kapılarını da bir günlüğüne kapatmıştı.

İsrail'in 2006'dan bu yana abluka altında tuttuğu Gazze'de giriş çıkış yapılan 7 sınır kapısından Refah hariç 6'sı, bu ülkenin kontrolünde bulunuyor. Bölgenin 4 ticari sınır kapısı, Haziran 2007'de İsrail tarafından kapatılmıştı. Diğer kapılardan Beyt Hanun, yabancı pasaport taşıyanlar, hasta ve iş adamlarının Batı Şeria'ya geçişi, Kerm Ebu Salim kapısı ise bazı ticari ürünlerin geçişi için zaman zaman açılıyor.

Mısır yönetimi de Temmuz 2013'teki darbenin ardından Refah Sınır Kapısı'nı kapatmıştı. Bu sınır kapısı da 2013'ten beri yılda birkaç kez kısa süreliğine ve bazen tek taraflı açılıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler