YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ordusu: "Bir askerimiz kaçırıldı"
İsrail ordusu: "Bir askerimiz kaçırıldı"
01 Ağustos 2014 15:30
Hamas Siyasi Büro üyesi Musa Ebu Merzuk, sabah saatlerinden açıklanan ateşkesten önce, 1 İsrailli subayı kaçırdıklarını bildirdi.

Hamas Siyasi Büro üyesi Musa Ebu Merzuk, 1 İsrailli subayın esir alındığını, ancak bunun sabah saatlerinde açıklanan ateşkesten önce gerçekleştiğini bildirdi.

Ebu Merzuk, yaptığı açıklamada, "İsrailli 1 subayın esir alınması ve 2 askerin öldürülmesi ateşkesten önce gerçekleşti. Dolayısıyla ateşkesi ihlal etmenin bir gerekçesi bulunmuyor. İsrail ateşkesi tek taraflı bozdu, biz ateşkese bağlıyız sadece maruz kaldığımız saldırılara cevap veriyoruz" dedi.

İsrailli askerin ateşkesten yaklaşık 1 saat önce esir alındığını tekrarlayan Ebu Merzuk, ateşkesin yapılmasında katkı sağlayan bütün taraflarla olayın sahada yaşananlara ilişkin görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

İsrail'in ihlallerine devam etmesi halinde ateşkes öncesine dönüleceğini ifade eden Ebu Merzuk, "Refah'ta ölenlerin sayısı 40'ı aştı, yüzlerce kişi yaralandı. Bütün mahallelere yönelik hedef gözetmeksizin saldırılar düzenleniyor. Bu, ateşkesin İsrail tarafından ihlal edildiğinin açık bir delilidir" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, gece yaptıkları ortak yazılı açıklamada, İsrail ile Hamas arasında 3 günlük insani ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. Hamas da sabah 08.00'de başlayan 72 saatlik "insani ateşkesi" kabul etmişti.

İsrail ordusunun Gazze'de insani yardım amaçlı 72 saatlik ateşkes ilanından yaklaşık 2 saat sonra ise bunu ihlal ederek, Refah kentinin doğusuna topçu saldırısı düzenlediği belirtilmişti.

İsrail ordusu: "Bir askerimiz kaçırıldı"

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada da İsrail askerlerinin saat 09.30'da Hamas'a ait bir tünelin devre dışı bırakılması esnasında saldırıya uğradığı belirtilerek "İlk belirlemelere göre olay sırasında bir İsrail askeri teröristler tarafından kaçırıldı" ifadesi kullanıldı.

Konuya ilişkin araştırmanın devam ettiği kaydedilen açıklamada, kapsamlı arama yapılarak kayıp askerin bulunmasına çalışıldığı vurgulandı.

israil'li bir asker teröristlerce kaçırılmadı !
 // Mühr-ü Süleyman
aslında israil'li (asker kılıklı) bir terörist, Filistin'li askerlerce kaçırıldı
Osmanlı'nın Çanakkale Destanının yeni bir versiyonunu sahneleyen, 7 değil 77 düvelin şartsız desteklediği, dünyanın en gelişmiş silahlarına sahip ordularından birine, dört bir taraftan kuşatılmasına, tüm ambargolara ve çaresizliklere inat, inanılmaz şekilde direnebilen Filistin'li kardeşime terörist deme cüret ve cesaretini bulamayacağınız günler yakın
Hatta o kadar yakın ki, belki yarın, belki yarından da yak...
01 Ağustos 2014 Cuma 17:04
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler