YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ölüm yağdırıyor!
İsrail ölüm yağdırıyor!
09 Temmuz 2014 23:45
İsrail bir haftadan beri Gazze'ye bomba yağdırıyor. Şimdiye kadar 51 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda yaralı sayısı 451 kişi.

Geçtiğimiz hafta 3 Yahudi yerleşimcinin cesedinin bulunmasının ardından İsrail tüm Filistin halkını cezalandırma işlemine başladı. İsrail savaş uçakları, Yahudi yerleşimcilerin ölümünü bahane ederek Filistinli sivillerin yaşadığı bölgelere bomba yağdırdı. Bir haftada aralarında çocukların da bulunduğu 51 Filistinli hayatını kaybetti. Yaralananların sayısı ise 451.

İsrail küstah bir şekilde bombardımanlarına devam ederken, ne ABD, ne AB ne de diğer ülke ve oluşumlardan ciddi bir tepki gelmedi. ABD müttefiki İsrail'in arkasında durmayı tercih ederken BM ve AB kanlı saldırıları 'teessüf' ve 'endişe' ile karşılamaktan başka bir şey yapamadı.

Uzlaşı hükümeti ve İsrail

3 Yahudi yerleşimcinin cesedinin bulunması ve sonrasında yaşanan İsrail bombardımanları sonucunda Filistin'deki uzlaşı hükümetinde de çatırdamalar başladı. 23 Nisan'da tarihi bir imzayla kurulan Hamas-Fetih uzlaşı hükümetine İsrail başından beri karşı çıkıyordu. Ekonomik ve askeri yaptırımlarla Fetih'i bu hamlesinden vazgeçirmeye çalışan İsrail yoğun çabalarına rağmen uzlaşı hükümeti bozamadı.

gazze_4055.jpg

Filistinliler yoğun ateş altında

3 İsrailli'nin öldürülmesini bahane eden İsrail, Gazze'de adeta dehşet saçtı. Gazze'deki silahlı gruplardan füzel saldırılarıyla cevap verilse de atılan füzeler hiçbir İsrailliye isabet etmemekle birlikte ufak çaplı hasar vermekten başka bir zarar sağlayamadı. Ancak İsrail, 'terör saldırısı' olarak nitelediği bu saldırılara savaş uçaklarıyla karşılık verdi. Filistinlilere ait evler yıkıldı, yolda seyreden araçlar vuruldu.

Amerika, işgal edilen Filistin topraklarında yerleşimlerini sürdüren Yahudilerin huzurlu yaşam hakkından bahsederken, toprakları işgal edilen Filistin'e karşı 'kuvvetli kınama' ifadelerini, İsrail için de 'kendini savunma hakkı' ifadelerini kullanması ikiyüzlülüğünü ortaya koydu.

gazze-fuzeler_6469.jpg

Birleşmiş Milletleri Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Filistin'i kınaması, İsrail saldırılarından ise sadece endişe etmesi; AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın ise Filistin'i kınayıp İsrail'e teessüf etmesi Batı'nın çirkinliğini gösterdi.

Beyaz Saray Hamas'ı kınadı

Beyaz Saray, "İsrail'e yönelik devam eden roket saldırılarını ve Gazze'deki terörist örgütler tarafından sivillerin kasten hedef alınmasını kuvvetle kınadıklarını" belirtti.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in bu sabah Gazze'nin değişik bölgelerine yönelik havadan ve denizden başlattığı saldırılarda ilk belirlemelere göre 46 kişinin yaralandığını söyledi.

Gerçek mermi kullandı

Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin kenar mahalle ve orta kesimdeki meskun mahalleri bombaladığını ifade etti. Dün gece geç saatlerde, Ramallah'ta İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarını protesto eden Filistinli gruplara İsrail askerlerinin müdahalesi sonucunda çatışma çıktı. İsrail askerlerinin protestoculara gerçek mermilerle müdahale etmesi sonucu 10 Filistinli yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

Fetih Hareketi'nden İsrail'e kınama

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Hasan Ahmed, Gazze'de yaptığı açıklamada, İsrail'in "savaş suçu" işlediğini öne sürerek askeri operasyonu kınadı. Gazze Şeridi'ne yönelik başlatılan askeri operasyonun derhal durdurulması ve İsrail'in uluslararası yasalara uyması gerektiği belirtilen açıklamada, "İsrail, Filistin halkına sistematik olarak soykırım yapmaktadır. Bu kanlı saldırlar derhal durdurulmalı ve uluslararası yasalara uyulmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

132557.jpg

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler