YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İsrail Nekbe'yi kabul etmeli'
'İsrail Nekbe'yi kabul etmeli'
23 Nisan 2015 12:33
İsrail parlamentosundaki Ortak Arap Listesi, İsrail'den Nekbe'yi (Büyük Felaket) kabul etmesini ve Araplara yapılan haksızlıkların sorumluluğunu üstlenmesini istedi.

Mecliste 13 üyesi bulunan Ortak Arap Listesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Sizin bağımsızlık gününüz, bizim büyük felaket günümüzdür. Ne kadar zaman geçse de unutmayacak ve affetmeyeceğiz. Filistin halkının geçmişte ve halihazırda içinde bulunduğu acı durum, iradesini kırmadı, hakkını almak için mücadelesinde azmini zayıflatmadı" denildi.

Ortak Arap Listesi ayrıca, Göçmenlerin Haklarını Savunma Derneği'nin bugün düzenleyeceği "Dönüş Yürüşü"ne katılım çağrısı yaparak, "Dönüş Yürüyüşü; zulmün, toprakları çalıp katliamlar gerçekleştirenlerin ve insanları evlerinden göç ettirenlerin karşısındaki özgürlük çığlığıdır" ifadelerini kullandı.

Filistinliler, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve kendilerinin zorunlu göçe tabi tutulmasını Nekbe (Büyük Felaket) olarak anıyor. BM'nin 1950 yılında yayımladığı rapora göre, dönemin Filistin nüfusunun yarıdan fazlası (957 bin kişi) vatanını terk etmek zorunda kalarak sığınmacı durumuna düştü.

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, tarihi Filistin topraklarının yüzde 85'i İsrail'in kontrolünde bulunuyor. Filistin halkı ise topraklarının ancak yüzde 15'ini kullanabiliyor. İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da da Yahudi yerleşim yeri inşaatlarına devam ediyor. İsrail güçleri, Batı Şeria'nın çeşitli kentleri ile Doğu Kudüs'te sık sık baskınlar düzenleyerek, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler