YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Mısır kuvvetlerini vurdu
İsrail Mısır kuvvetlerini vurdu
19 Ağustos 2011 08:34
İsrail Mısır kuvvetlerini vurdu...

İsrail'in güneyinde, otobüslere ve İsrail askerlerine yönelen eş zamanlı 3 ayrı saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti, 29 kişi yaralandı.

Kanal 1 devlet televizyonu, Eylat'a doğru giden iki otobüs ile Mısır sınırındaki İsrail askerlerine yönelik saldırılarda yaralananlardan 22'sinin hastanelerde tedavilerinin ardından taburcu edildiklerini bildirdi. Yaralılardan birinin durumunun ise ağır olduğu belirtiliyor.

Saldırıların hepsinin yaklaşık bir saat içinde peş peşe düzenlendiği, ölenlerden 5'inin bir araçtan otobüse düzenlenen tanksavar roketiyle öldüğü ifade edildi.

Bu arada, bölgedeki araçlardan görgü tanıkları, saldırganların otobüsün üzerine Mısır sınırı tarafından koşarak ateş açtıklarını ve Mısır askerlerinin üniformasını taşıdıklarını söyledi. Görgü tanıklarından biri, "Mısır askerleri ateş açtı sandık" diye konuştu.

İsrail Ordu sözcüsü ise olayların netleşmeye başladığını, saldırıların birbirleriyle bağlantılı olduğunu söyledi. Sözcü, saldırganların Gazze'den geldiğini ve Mısır'ın Sina yarımadası üzerinden İsrail'e geçtiklerini ifade etti.

İsrail radyosu da Mısır'da Mübarek sonrası dönemde Sina bölgesinin tamamen kontrolden çıktığını; bölgenin Bedevilerle aşiretlerin hakimiyeti altına girdiğini savundu. Bir süre önce İsrail'in, Sina'da Mısır polis karakollarına ve diğer güvenlik merkezlerine yönelik saldırılar nedeniyle, Sina'ya 1000 dolayında ilave Mısır askerinin konuşlanmasına izin verdiği belirtilmişti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da olayların "Mısır'daki rejimin zayıflığının bir yansıması" olduğunu, saldırıların Gazze menşeli olduğunu ve buna karşı gereken her türlü önlemin alınacağını söyledi. İsrail polisi de ülkede alarm düzeyini yükseltildiğini bildirirken, Sina'da tatilde bulunan İsraillilere dönmeleri çağrısı yapıldı.

İsrail özel timleri, havadan helikopterler desteğinde bölgedeki aramalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor, bölgede yeni saldırılar olabileceğine işaret ediliyor.

Bu arada, Ürdün'den de saldırı düzenleme amacındaki bir grubun İsrail'e girdiğine dair istihbarat bilgisi geldiği öne sürüldü.

İsrail'in güneyindeki saldırıları şu ana kadar üstlenen herhangi bir örgüt olmadı. Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas hükümetinin sözcüsü Tahir El Nunu, saldırılarla Hamas'ın bir ilgisi bulunmadığını söyledi. Hamas sözcülerinden Salah El Bardavil de Barak'ın saldırıların ardında Gazze'nin bulunduğu yolundaki sözlerini reddetti. Bardavil, İsrail buna karşı Gazze'ye bir saldırıya geçecek olursa, "eli kolu bağlı oturmayacaklarını" belirtti.

Öte yandan, İsrail radyosu, İsrail'in Gazze Şeridi'ne karşı saldırıda bulunacağı korkusuyla Hamas'ın Gazze'deki karargah ve karakollarını boşaltmaya başladığını öne sürdü.

Filistin Murtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Yaser Abdrabbo da sivillere yönelik saldırılara tümüyle karşı olduklarını belirtti, ancak İsrail'in Gazze'ye yönelik tehditlerini kınadı.

İsrail askerlerinin saldırılarla ilgisi bulunduğu belirtilen 7 saldırganı öldürdüğü de bildiriliyor. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler