YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Mescid-i Aksa’yı tüm Müslümanlara kapattı
İsrail Mescid-i Aksa’yı tüm Müslümanlara kapattı
30 Ekim 2014 11:53
İsrail polisi, Batı Kudüs’te "aşırı sağcı" hahama yönelik silahlı saldırının ardından ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu

Batı Kudüs’te "aşırı sağcı" hahamın silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmasının ardından İsrail polisi, ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu.

Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa’ya girişine izin verilmeyecek.

İsrail polisinin bu kararı, Batı Kudüs’te "aşırı sağcı" bir hahama silahlı saldırı düzenlenmesinin ardından geldi. Bazı "aşırı sağcı" Yahudi gruplar ise saldırıya misilleme olarak topluca Mescid-i Aksa’ya yürüme çağrısı yaptı.

İsrail basınında çıkan haberlerde, yaralanan kişinin haham Yehuda Glick olduğu ve "aşırı sağcı" bir Yahudi örgütünün başkanlığını yaptığı ifade edilmişti.

Bu arada, İsrail polisinin, Batı Kudüs’te "aşırı sağcı" hahama yönelik silahlı saldırının ardından bir Filistinliyi öldürdüğü bildirildi.

İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfeld, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Terörle mücadele polisi, Abu Tor’da (Doğu Kudüs) bir evi kuşattı. Kendilerine ateş açılması üzerine şüpheli vurularak öldürüldü" ifadesini kullandı.

Öldürülen Filistinlinin 32 yaşındaki Mu'taz Hijazi olduğu öne sürüldü.

Kudüs'te gerginlik sürüyor

Kudüs'te aşırı sağcı bir hahamın silahlı saldırıda ağır yaralanmasının ve 1 Filistinlinin İsrail polisi tarafından öldürülmesinin ardından kent genelinde başlayan gerginlik sürüyor.

Kent üzerinde polis helikopterlerinin sesi sürekli duyulurken, sıkı kontroller nedeniyle şehir içindeki trafikte yoğunluk yaşanıyor ve araçlar güçlükle ilerliyor.

Mescid-i Aksa'ya girişleri 1967 yılından bu yana ilk kez tamamen kapatan İsrail polisinin kontrolleri nedeniyle Eski Şehir'de ve çevresinde günlük yaşam da doğal seyrini kaybetmiş durumda.

Öte yandan hahamın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.

İsrail polisi sabaha karşı Silvan Mahallesi'nde bir eve düzenlediği baskında bir Filistinliyi öldürmüştü.

Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfelt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mescidi Aksa şuan itibarıyla tüm ziyaretçilere ikinci bir emre kadar süresiz  kapatıldı" ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Başbakanı Netanyahu geçen hafta bir Filistinlinin aracıyla tramvay durağına girmesinin ardından Kudüs içinde polis sayısını ve kontrol noktalarını artırma kararı almıştı.

İslami Vakıflar Dairesi Müdürü Hatib

Öte yandan, Mescid-i Aksa'nın yönetimini üstlenen İslami Vakıflar Dairesi Müdürü Azzam el-Hatib, Mescid-i Aksa'nın 1967'den bu yana ilk defa tamamen kapatıldığını belirtti.

Hatib, "İsrail yönetimi sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa'yı tamamen kapattı.1967 yılından bu yana Aksa hiçbir zaman bu şekilde kapatılmamıştı. Aksa'nın kapılarının Müslümalara tekrar açılması için temaslarda bulunuyoruz" dedi.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer el-Kisvani ise AA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada, İsrail'in kapatma kararına rağmen Aksa'ya geldiğini belirterek şunları söyledi:

"Sabah Mescid-i Aksa'ya geldiğimde heryer İsrail güçleri tarafından çevrelenmişti. Namaz kılmak isteyenlerin Aksa'ya girmelerine izin verilmedi. Görevim nedeniyle içeri girebildim. Sabah ezanı vaktinde okundu ancak belki polis cemaatin girişine izin verir diye 10 dakika bekledik. Polislerin  Müslümanların girişine izin vermemesi üzerine 7 güvenlik görevlisine imamlık yaparak namazı kıldırdım. Kapılarda bekleyen cemaatin de namazını eda edebilmesi için hoparlörleri açtık. Aksa'ya girmelerine izin verilmeyen Müslümanlar sabah namazını caddelerde kıldı."

"1967'den bu yana ilk defa  gerçekleşen bu uygulamanın tehlikeli olduğunu" vurgulayan Kisvani, "İsrail polisi sükunet istiyorsa, Yahudi yerleşimcilerin ihlallerini engellemeli. Aksa'yı kapatmak çözüm değil" şeklinde konuştu.

Aşırı sağcı bir hahama dün akşam saatlerinde Batı Kudüs’te silahlı saldırı düzenlenmişti.

İsrail basını, vurulan kişinin haham Yehuda Glick olduğunu ve "aşırı sağcı" bir Yahudi örgütünün başkanlığını yaptığını yazmıştı.

Öte yandan İsrail, "ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını" açıklamıştı. Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa’ya girişine izin verilmiyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler