YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Mescid-i Aksa'yı Hristiyan ve Yahudilere açacak!
İsrail ve Ürdün arasında, Yahudi ve Hristiyanların Mescid-i Aksa’ya girebilmesi için müzakere yürütüldüğü iddia edildi.
İsrail Mescid-i Aksa'yı Hristiyan ve Yahudilere açacak!
01 Temmuz 2015 / 08:41 Güncelleme: 01 Temmuz 2015 / 09:28

İsrail’in Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, Ürdün ve İsrail arasındaki müzakereler birkaç aydır devam ediyor.

İsrail, Ürdün ve Filistin yönetimi arasında yapılan toplantının ardından, "böyle bir adımın Mescid-i Aksa’da barışın sürdürülmesine yardımcı olacağı sonucuna varıldığı" öne sürülen haberde, İsrail Başbakanlık ofisinden bir yetkilinin ise "Mescid-i Aksa'nın statükosu hakkında bir müzakerenin yürütülmediğini" söylediği belirtildi.

Kudüs kentinde bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

 

AA

Etiketler: ,
Geçenlerde
 // asım
Ramazan Kurtoğlu hocam diyorki Suriye ve Irakta tarihi eserleri tahrip eden terör örgütünün mescidi aksayı yıkacağını bunun için dünya kamuoyunun inandırılması için prova yaptırılmış olabileceğini söylüyordu.Tabi bu öngörü inşallah gerçekleşmez...
01 Temmuz 2015 Çarşamba 11:55
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler