YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Mescid-i Aksa'yı Filistinli gençlere yine kapattı
Mescid-i Aksa'da Ramazan'ın ilk Cuma'sında binlerce Filistinli, Mescid-i Aksa'ya akın etti. Ancak İsrail askerleri güvenlik bahanesiyle 40 yaşın altındaki gençleri Mescid-i Aksa'ya almadı. Yılmayan gençler ayrım duvarını aşarak aksa'ya girmeye çalıştı.
İsrail Mescid-i Aksa'yı Filistinli gençlere yine kapattı
20 Haziran 2015 / 00:29 Güncelleme: 20 Haziran 2015 / 01:21

Kanal A muhabiri Ece Altuğ'un haberi;

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Mescid-i Aksa'da ramazanın ilk cuması heyecanı vardı. Filistinliler, sabahın erken saatlerinde Aksa'nın yolunu tuttu. Cuma namazını Mescid-i Aksa'da kılmak isteyen Batı Şerialıları taşımak için de 550 otobüs tahsis edildi.

Kadın, çocuk, genç, yaşlı... Binlerce kişi Kudüs yolu üzerindeki askeri kontrol noktalarında kuyruk oluşturdu. Kimileri içinse aksa sevgisi, engel tanımadı.

Kimlik kontrolünün ardından Filistinliler tek tek Aksa'ya alındı. Ancak gençlerin heyecanına İsrail askerlerinin gölgesi düştü.

İsrail polisi güvenlik bahanesiyle doğu Kudüs'te Ramazan ayı boyunca cuma günleri güvenlik önlemlerini artırma kararı aldı. Bu kapsamda Mescid-i Aksa'ya girişlerde 40 yaşın altındaki erkeklere izin verilmedi.

Filistinli gençlerinse pes etmeye niyeti yoktu.  Aksa'da namaz kılmalarına engel olunan gençler, ayrım duvarını kendi yöntemleriyle aşarak Aksa'ya girmeye çalıştı.

İsrail bir yandan ibadet etme özgürlüğünü kısıtlayıp, Kudüs'e Mescid-i Aksa'ya geçişleri yasaklarken, bir yandan da dünyaya dini hoşgörü tiyatrosu sergiledi. Başbakan Binyamin Netanyahu, şaka gibi bir ramazan mesajı yayınlayarak İsrail'in din özgürlüğüne saygı gösteren bölgedeki tek devlet olduğunu iddia etti.

Netanyahu, binlerce Filistinli masumun kanını akıtmamış gibi Müslümanların İsrail toplumunun ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. Ve İsrail'in fırtınalı sulara rağmen, güven ve istikrar adası olmaya devam edeceğini öne sürdü. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler